Nasiona lnu - na co pomagają i jak je stosować?

Na włosy, skórę i paznokcie, na wspomaganie trawienia, na układ krwionośny, na gospodarkę hormonalną, na odchudzanie… Siemię lniane to nasze polskie superfood. Przeczytaj, jak zażywać nasiona lnu i sięgnij po zdrowie.

Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Jakie wartości zdrowotne posiada siemię lniane?

Nasiona lnu to kopalnia zdrowia. Ich właściwości odżywcze i zdrowotne są ogromne. Lipidy, będące składnikiem siemienia lnianego, są bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Nasiona lnu zawierają ponadto witaminy z grupy B: B1, B2, B3, B6 i B12 oraz witaminy: A, C, D, E i K. Oprócz tego siemię lniane to źródło fitoskładników, kwasu foliowego oraz makro- i mikroelementów, takich jak: magnez, wapń, potas, sód, fosfor, żelazo, cynk, mangan czy selen. A jakby tego było mało, w nasionach lnu znaleźć można białko, aminokwasy i błonnik.

Na co się to wszystko przekłada?

♦ błonnik i mikroelementy usprawniają pracę układu pokarmowego i wspomagają odchudzanie,
♦ kwasy omega-3,witaminy B1 i B3, cynk, magnez, kwas foliowy i żelazo korzystnie wpływają na włosy, paznokcie i skórę, poprawiając ich wygląd i kondycję,
♦ błonnik redukuje zaparcia, a siemię lniane przygotowane w formie kleiku oczyszcza jelita i wspomaga układ trawienny,
♦ kwasy omega-3 korzystnie wpływają na pracę mózgu, działają przeciwzapalnie, a wraz z pozostałymi właściwościami nasiona lnu obniżają poziom "złego" cholesterolu i wspierają układ krwionośny,
♦ siemię lniane zawiera fitoskładniki, które m.in. regulują poziom estrogenów, więc mogą łagodzić objawy menopauzy oraz dobrze wpływają na płodność, regulując gospodarkę hormonalną,
♦ nasiona lnu można też stosować w kosmetyce, robiąc z nich maseczki na włosy lub skórę.

Czy siemię lniane chroni przed rakiem?

Kilka lat temu zbadano przeciwnowotworowe działanie siemienia lnianego w kontekście walki z rakiem piersi. Siemię lniane zawiera fitoestrogeny, które niszczą wolne rodniki i hamują tworzenie naczyń krwionośnych przez komórki raka. We wspomnianym badaniu uczestniczyły prawie 3 000 kobiet z rakiem piersi. Na podstawie badania wykazano, że siemię lniane wpływa na znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka piersi.

Działanie przeciwnowotworowe wykazuje przede wszystkim olej lniany, który zarówno zmniejsza ryzyko zachorowania, jak również wykazuje właściwości lecznicze. Siemię lniane, a dokładnie właśnie olej lniany, polecał Max Gerson, lekarz i naukowiec, który zdobył sławę, ogłaszając terapię leczącą raka. Terapia ta nie zyskała uznania w środowisku medycznym, ma jednak wielu zwolenników.

Jakie wartości odżywcze posiada siemię lniane?

Siemię lniane - wartości odżywcze (100 g)

Wartość energetyczna 534 kcal (2234 kJ)
Białka 18,29 g
Węglowodany 28,88 g
Tłuszcze 42,16 g
w tym:
nasycone kwasy tłuszczowe 3,66 g
jednonienasycone kwasy tłuszczowe 7,527 g
wielonienasycone kwasy tłuszczowe 28,730 g
omega-3 22,813 g
omega-6 5,911 g
Woda 6,96 g

Siemię lniane zawiera mało węglowodanów, ale za to jest wspaniałym źródłem błonnika. Dzięki temu reguluje poziom glukozy i cholesterolu i polecane jest diabetykom oraz osobom cierpiącym na insulinooporność.

Siemię lniane ma więc niezwykłe wręcz właściwości odżywcze i zdrowotne. Ale pozostaje jeszcze jedno pytanie…

Czym jest siemię lniane?

Siemię lniane to brązowe lub złote małe nasionka lnu pospolitego. Nasiona lnu najczęściej można kupić w całości, ale są dostępne też mielone. Należy jednak pamiętać o tym, że mielone siemię lniane szybko się utlenia, dlatego lepiej jest kupować całe nasiona. Z drugiej strony, składniki odżywcze siemienia są lepiej przyswajalne w formie zmielonych nasion. Najlepiej zatem kupić całe nasiona i zmielić je tuż przed spożyciem (chociażby w młynku do kawy albo w blenderze).

Jakie są rodzaje siemienia lnianego?

Siemię lniane występuje w dwóch odmianach ‒ brązowej lub złotej. Obie odmiany mają podobne wartości odżywcze, chociaż złota jest nieco bogatsza w składniki aktywne i uznaje się ją za smaczniejszą. Z drugiej strony odmiana brązowa jest tańsza.

Jak zażywać siemię lniane?

Najbardziej znany jest chyba kleik z siemienia lnianego. 2-3 łyżki ziaren lnu zalewa się ciepłą wodą i odstawia na co najmniej godzinę. Potem kleik należy odcedzić i jeść dwa lub trzy razy dziennie. Jest to sprawdzony sposób w łagodzeniu dolegliwości układu trawiennego. Kleik można zrobić także do picia: nasiona przygotowujemy tak samo, ale ich nie odcedzamy, mieszamy natomiast z miodem. Taka forma kleiku może pomóc w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych.

Siemię lniane można też spożywać w formie nieprzetworzonej, dodając nasiona do sałatek, owsianek czy jogurtów, a także używając ich jako dodatku do wypieku domowego pieczywa. I chociaż nasiona lnu są bardzo zdrowe, ze względu na niewielkie ilości związków cyjanowych w nich zawartych, należy uważać, żeby ich nie przedawkować. 3 łyżeczki dziennie to optymalna ilość dla zdrowia.

Również mielone nasiona lnu można dodać dosłownie do każdego dania. Można nim posypać serek na kanapce, oprószyć zupę, wymieszać z oliwą i dodać do sałaty, a nawet dodać do ciastek.

Ale siemię lniane to nie tylko superfood. To także ceniony składnik w domowej kosmetyczce. Kleik z siemienia lnianego można stosować jako maseczkę na włosy lub okład na osłabione paznokcie. Z kolei olej lniany również może pomóc w pielęgnacji włosów: olejowanie końcówek świetnie poprawi ich kondycję.

Gdzie kupić siemię lniane?

Nasiona lnu, tak w formie ziarenek, jak i już zmielone, można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym, w marketach, sklepach ze zdrową żywnością czy z ziołami, a także przez Internet. Siemię lniane to produkt powszechnie dostępny i w dodatku bardzo tani: ceny zaczynają się od 5 zł za kilogram.

Bibliografia
  • Czytelnia Medyczna, Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, czytelniamedyczna.pl
  • Gesundheitstrends, Geballte Power: 8 Gründe, wieso Sie täglich Leinsamen essen sollten, gesundheitstrends.com
  • Healthline, What Is the Gerson Therapy, and Does It Fight Cancer?, healthline.com
  • Medical News Today, How healthful is flaxseed?, medicalnewstoday.com
  • National Center for Biotechnology Information, Rodriguez-Leyva D., Bassett Ch., McCullough R., Pierce G. The cardiovascular effects of flaxseed and its omega-3 fatty acid, alpha-linolenic acid, ncbi.nlm.nih.gov
  • Naturheitkraeuter.org, Lein, naturheitkraeuter.org
  • Purle T., Lein. Linum usitatissimum, kraeuter-buch.de
  • WebMD, Magee E., The Benefits of Flaxseed, webmd.com
  • WebMD, Flaxseed, webmd.com
  • Schwarcz J., Let Them Eat Flax. 70 All-new Commentaries On The Chemistry Of Everyday Food&Life, ECW Press, Toronto 2005. Autor: Barbara Sarbian
Autor publikacji:
Wczytaj więcej
Nasze magazyny