Jesteś terapeutą?

Dieta wegetariańska a ryzyko niedoborów

Różnorodne diety są obecnie niezwykle popularne. Jedną z chętniej wybieranych jest dieta wegetariańska, zaliczana do diet eliminacyjnych. Polega ona na zrezygnowaniu z mięsa, jest uważana za bezpieczną i korzystną dla zdrowia. Jednak czasem, przy nieodpowiednim zbilansowaniu, może prowadzić do niedoborów. Dowiedz się o nich więcej, aby uniknąć niebezpieczeństwa.

Artykuł na: 4-5 minut dieta
Zdrowe zakupy

Kontrola stanu zdrowia i konsultacje dietetyczne

Rezygnując z mięsa i ograniczając spożycie ryb, lub również całkowicie eliminując je z diety, należy bardzo uważnie zaplanować wszystkie swoje posiłki. Ich urozmaicenie, a także odpowiedni skład zapewniają bowiem optymalną ilość wszystkich mikro- i makroskładników. Doskonałym pomysłem jest w tym przypadku konsultacja z dietetykiem, który może pomóc w ustaleniu planu posiłków. Więcej na temat współpracy z nim można znaleźć w artykule "Kiedy skorzystać z pomocy dietetyka?" na stronie sporttaker.pl.

Jednocześnie jednak nie należy zapominać o regularnej kontroli parametrów krwi, które mogą najszybciej wykazać, czy dieta nie spowodowała ubytku niezbędnych składników odżywczych. Dzięki nim można uniknąć niebezpiecznych schorzeń, a także zoptymalizować swoją dietę, by jeszcze lepiej spełniała restrykcyjne warunki wegetarianizmu.

Ryzyko niedoboru: które składniki są najbardziej narażone?

Największe ryzyko niedoborów występuje oczywiście w przypadku składników pochodzenia zwierzęcego. Należą do nich przede wszystkim białko, witamina B12, witamina D oraz żelazo, wapń i cynk. Zapotrzebowanie na nie jest szczególnie wysokie u osób, które aktywnie uprawiają sport i dodatkowo próbują zbudować masę mięśniową. Właśnie one najbardziej szczegółowo powinny kontrolować swój stan zdrowia.

Jak uniknąć niedoborów będąc na diecie wegetariańskiej?

Uniknięcie niedoborów w diecie wegetariańskiej jest możliwe dzięki wspomnianemu już zbilansowaniu jej z pomocą specjalisty. Dodatkowo ważne jest jednak samodzielne dobieranie takich owoców i warzyw, które zapewniają wysoki poziom wskazanych mikro- i makroskładników, a także zwiększają ich przyswajalność. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie strongo.pl, poświęconej treningom, dietom i przeznaczonej dla osób aktywnych, gdzie znajdziemy m.in. tekst "Jak uniknąć niedoborów podczas diety wegetariańskiej?".

Przykładem diety, która uzupełnia niedobory żelaza i zapobiega ich powstawaniu, jest dieta bogata w rośliny strączkowe, orzechy i pestki. To z nich, jak również z roślin zielonych, takich jak jarmuż czy szpinak, wegetarianie mogą czerpać ten niezwykle ważny mikroelement, który zapobiega powstawaniu anemii.

Suplementacja w diecie wegetariańskiej

Oprócz właściwej diety, z pomocą wegetarianom może przyjść także suplementacja. Jeśli z jakiegoś powodu organizm nie jest w stanie czerpać wystarczającej ilości składników odżywczych z pożywienia, wykorzystanie specjalistycznych, kompleksowych suplementów może być najlepszym rozwiązaniem. Dzięki nim z łatwością można uniknąć problemów zdrowotnych i zapewnić sobie dużą aktywność.

Docenią je w szczególności sportowcy, którzy mają zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze, a w szczególności na białko, pozwalające im zbudować odpowiednie mięśnie.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny