Jesteś terapeutą?

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

27 czerwiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Tzw. zasada 8 szklanek płynów (ang. 8x8, czyli 8 uncji wody 8 razy dziennie) powinna obejmować wodę i inne napoje poza kofeiną i alkoholem. Mimo że jest szeroko propagowana przez lekarzy, prawdopodobnie nie ma naukowych podstaw: Heinz Valtin z Darthmouth Medical School (USA) twierdzi, że brak jest dowodów, które udowadniałyby słuszność tej zasady. Wręcz przeciwnie: zarówno badania, z którymi się zapoznał, jak i specjaliści w dziedzinie żywienia, z którymi rozmawiał dowodzą, że nie ma potrzeby, aby zdrowe osoby mieszkające w klimacie umiarkowanym i prowadzące siedzący tryb życia piły aż tak dużo płynów.

Co więcej, specjaliści są przekonani, że warto pić nie tylko wodę. Również łagodne alkohole takie jak piwo i napoje zawierające kofeinę odgrywają ważną rolę w procesach związanych z gospodarką wodną organizmu, można je więc uwzględniać w dobowym bilansie płynów.

Jednocześnie autor pracy podkreśla, że mieszkańcy gorących stref klimatycznych i osoby prowadzące aktywny tryb życia powinny wypijać co najmniej 8 szklanek napojów dziennie ze względu na wzmożone potrzeby organizmu.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT