Jesteś terapeutą?

Sokoterapia: smaczne lekarstwo

Już od 90 lat pojawiają się dowody na prozdrowotne właściwości świeżych soków wyciśniętych z warzyw i owoców.

13 listopad 2018
Artykuł na: 6-9 minut dieta medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

W stwierdzeniu "jesteś tym, co jesz" kryje się wiele prawdy. Jeśli wysokoprzetworzone, ciężkostrawne produkty zastąpisz naturalnymi, pełnowartościowymi, możesz zwalczyć różnorodne problemy zdrowotne: od zmęczenia i stresu, przez choroby cywilizacyjne, po nowotwory.

I właśnie na tym opiera się sokoterapia. Jej zwolennicy przekonują, że owoce i warzywa w płynnej postaci to skondensowane źródło składników odżywczych, które pozwalają utrzymać równowagę organizmu, a nawet mogą zwiększyć skuteczność konwencjonalnych metod leczenia.

Stan skupienia ma znaczenie

Oczywiście warzywa i owoce, zwłaszcza te pochodzące z ekologicznych upraw, powinny stanowić podstawę każdej zdrowej diety. Dlaczego jednak warto przetwarzać je i spożywać w płynnej postaci?

Okazuje się, że organizmowi łatwiej wchłonąć składniki odżywcze pochodzące z soku niż ze świeżej rośliny. W jednym z badań u pacjentek z rakiem piersi, które sięgały po świeżo wyciśnięte soki z warzyw, wykazano trzykrotnie większą ilość karotenoidów niż wśród ochotniczek jedzących świeże lub ugotowane warzywa1. Zdaniem jego autorów najprawdopodobniej najważniejszą rolę w przyswajaniu składników odżywczych odgrywają mniejszy rozmiar cząsteczek i brak nierozpuszczalnych frakcji błonnika, czyli włókna pokarmowego.

Jednocześnie w sokach zawarte są pełnowartościowe składniki: łatwo przyswajalne tłuszcze, cukry, białka, witaminy, biopierwiastki i enzymy sterujące reakcjami biochemicznymi w organizmie. Co więcej, już 3-4 szklanki świeżego soku odpowiadają ok. 2 kg surowych produktów pod względem zawartości tych substancji.

Nie należy również bać się negatywnego wpływu takich napojów na wagę ciała czy stan zdrowia zębów. W jednym z badań naukowcy stwierdzili wprost, że są to podejrzenia nieuzasadnione, a świeże soki z warzyw i owoców są równie skuteczne w profilaktyce raka i chorób serca, co surowe produkty2.

Płynne lekarstwo

Wszystkie te prozdrowotne właściwości wykorzystują zwolennicy sokoterapii. Wychodzą oni z założenia, że odpowiednio duża podaż takich napojów to prawdziwa witaminowa i odżywcza bomba dla organizmu, która przywraca mu równowagę, ułatwia usunięcie toksyn i wspiera aktywność układu immunologicznego. Dzięki temu może zatrzymać, a nawet cofnąć procesy chorobowe.

Oczywiście wszystko zależy od właściwości surowca, z którego przyrządzamy sok. Przykładowo ten wyciśnięty z buraka wpływa na układ krążenia, z kapusty - zmniejsza wrzody, z winogron - zwalcza zaparcia, z żurawiny - łagodzi infekcje. Pomidorowy działa przeciwzapalnie, a z selera usprawnia trawienie i pomaga uzupełnić niedobór magnezu. Z kolei Max Gerson, autor przeciwnowotworowej terapii opartej w dużej mierze na sokach, zalecał sok marchewkowy, jabłkowo-marchewkowy, pomarańczowy (lub grejpfrutowy u diabetyków - ze względu na niższą zawartość cukru) oraz zielony (z sałaty rzymskiej i czerwonej, endywii, eskarioli, buraków, czerwonej kapusty, rukwi wodnej, zielonej papryki i jabłka)3.

Lepiej zapobiegać...

Każdy sok wyciśnięty ze świeżych warzyw lub owoców jest cennym źródłem antyoksydantów, które wymiatają wolne rodniki uczestniczące w rozwoju większości chorób cywilizacyjnych. Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu odkryli jednak, że mętne soki jabłkowe wykazują nawet pięciokrotnie silniejsze właściwości przeciwrodnikowe niż te klarowane, a ponadto zawierają 4 razy więcej flawonoidów i innych związków z grupy fenoli4. Zdaniem badaczy dzięki temu mogą zapobiegać nowotworom, opóźniać procesy starzenia i podnosić ogólną odporność organizmu. Wykazano także, że u osób z chorobą Alzheimera sok jabłkowy może zwalczać zły nastrój towarzyszący jej rozwojowi.

Z kolei regularne picie jakichkolwiek soków warzywnych lub owocowych 3 razy w tygodniu obniża ryzyko pojawienia się tej choroby5. Zgodnie z innymi analizami do najcenniejszych soków można zaliczyć marchwiowy, który obniża ryzyko zawału i chorób serca. U pacjentów, którzy przez 3 miesiące pili go w ilości 0,5 l dziennie, doszło do obniżenia cholesterolu i stresu oksydacyjnego6. Dodatkowo podnosi on poziom karotenoidów we krwi oraz zawiera wspomagające wzrok luteinę i zeaksantynę. Z kolei sok pomarańczowy może być szczególnie korzystny u dzieci. Zdaniem badaczy dzięki dużej zawartości flawonoidów (głównie hesperydyny) obniża on u nich ryzyko rozwoju białaczki, a być może również raka piersi, wątroby i okrężnicy7.

Eksperci od sokoterapii podkreślają, że wystarczy 500-700 ml soków dziennie, by uzyskać profilaktyczny efekt i utrzymać zdrowie. Ważne jednak, by były świeżo wyciśnięte z roślin ekologicznych, pochodzących od zaufanych dostawców.

 Chcesz sam przygotowywać soki w domu? Przejdź tutaj >>

Bibliografia

  1. Cancer Epidemiolo Biomarkers Prev 1999; 8: 227-231
  2. Int J Food Sci Nutr 2006; 57: 249-272
  3. Ch. Gerson, B. Bishop, Terapia doktora Gersona. Leczenie raka i innych chorób przewlekłych, Vichara 2008, s. 150-151
  4. Nutrtion 2010; 9: 3
  5. Am J Med 2006; 119: 751-759; Am J Alzheimers Dis Other Demen 2010; 25: 367-371
  6. Biochem Soc Trans 1996; 24 (3): 790-795
  7. Nutr Cancer 2013; 65: 943-953
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT