Jesteś terapeutą?

P jak przemiana metalu

Według tradycyjnej medycyny chińskiej w naszym organizmie płuca fei oraz jelito grube da chang stanowią parę.

Artykuł na: 4-5 minut zdrowa żywność medycyna naturalna dieta
Zdrowe zakupy

Witalność i funkcjonowanie tej pary narządów zang fu określa przemiana metalu. We wzajemnym oddziaływaniu płuc i jelita grubego należy wyróżnić dwa aspekty - fizyczny i emocjonalny1.

Fizyczny dotyczy dbania o dietę i aktywność na świeżym powietrzu, a także odnosi się do profilaktyki chorób. Tu mamy bardzo wiele do zrobienia, gdyż samym tylko prawidłowym odżywianiem możemy zapobiegać wielu schorzeniom, które są skutkiem zaatakowania dróg oddechowych przez patogeny. Chodzi przede wszystkim o wszelkie infekcje, nieżyty, kaszel, spłycenie oddechu, które są źródłem nadmiaru śluzu nie tylko w płucach, ale też w innych zakamarkach ciała, na przykład w jelicie grubym. Śluz w płucach jest także reakcją organizmu na nieodpowiedni pokarm. Z powodu zaniedbań dietetycznych może rozwinąć się zespół spastycznego jelita, pojawią się zaparcia i bóle nieznanego pochodzenia, coraz większemu upośledzeniu będą ulegały funkcje wydalnicze2.

Jeżeli chodzi o zależności w sferze emocjonalnej, które według tradycyjnej medycyny chińskiej występują między płucami a jelitem grubym, sytuacja jest równie klarowna. Gromadzenie w sobie żalu, upór w nieodpuszczaniu win, nadmierne przywiązanie do rzeczy i osób czy zamartwianie się powodują poważne ubytki qi w płucach i jelicie. Objawy mogą być bardzo różne, ale zawsze są poważne - uciski w klatce piersiowej, przewlekły kaszel i drapanie w gardle nawet wtedy, gdy akurat nie ma żadnej infekcji, rozwój astmy, zły stan skóry i włosów, zgaszone spojrzenie, znaczne problemy z trawieniem i wydalaniem.

Co robić? Należy wzmocnić poczucie własnej wartości i rozprawić się z wyniszczającymi smutkami. Pomoże w tym stosowanie smaku ostrego, który jest skuteczny w naprawianiu zarówno aspektu fizycznego, jak i psychicznego, jeśli chodzi o funkcjonowanie organizmu. Rozprasza zastoje qi, wysusza śluz, poprawia nastrój.

Smak ostry mają następujące produkty, z których można komponować dowolne potrawy charakterystyczne dla tej pory roku:

  • przyprawy rozgrzewające, czyli cynamon, imbir, curry, gałka muszkatołowa, goździki, pieprz czarny i kajeński, czosnek, pietruszka, papryka, koper i chrzan;
  • warzywa, takie jak kalafior, kalarepa, rzodkiew, seler naciowy, cebula i por;
  • nabiał: sery mocno sfermentowane, sery pleśniowe, parmezan;
  • jęczmień jako zboże najodpowiedniejsze dla zdrowia o tej porze roku;
  • mięso dzikich zwierząt (w tym kuropatwa), gęsina i indyk.

Napoje polecane na jesienne chłody to herbata miętowa i... grzane wino. Pamiętajmy też, że teraz najlepiej posłuży organizmowi ciepła zupa!

Bożena Borzęcka

Autor publikacji:
Bożena Borzęcka
bozena.borzecka@ktociewyleczy.pl

Dyplomowana bioenergoterapeutka, specjalistka leczenia chromoterapią (kolorami) oraz metodami Stibal i Choa Kok Sui. Z podróży po świecie wyniosła olbrzymie doświadczenie zawodowe. Jej zdaniem rozbudowane systemy naprawcze tradycyjnej medycyny chińskiej dają niewyczerpane możliwości pomocy pacjentom nawet w najbardziej skomplikowanych przypadkach.

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Holistic Health 5/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 5/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 5/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT