Jesteś terapeutą?

P jak potrójny ogrzewacz san jiao

Ideę potrójnego ogrzewacza san jiao trudno zaakceptować Zachodowi, ponieważ odbiega ona od naszego sposobu pojmowania organizmu człowieka. Przyzwyczailiśmy się do analizowania funkcji poszczególnych organów wewnętrznych w oderwaniu od pozostałych, tymczasem medycyna chińska koncentruje się na ich wzajemnym oddziaływaniu.

21 czerwiec 2018
Artykuł na: 4-5 minut dieta medycyna naturalna
Zdrowe zakupy

Dzięki upowszechniającej się tendencji do holistycznego traktowania organizmu coraz częściej jednak uświadamiamy sobie, że wszystkie narządy naszego ciała są ze sobą powiązane, co oznacza, że troszcząc się o jeden z nich, dbamy jednocześnie o pozostałe. Taką właśnie koncepcją spojrzenia na człowieka jest potrójny ogrzewacz san jiao, który dzieli ciało na trzy części1,2 :

  • górny ogrzewacz - składa się z serca i płuc, wprowadza wszystkie rodzaje energii qi do krwi, nawilża skórę i mięśnie;
  • środkowy ogrzewacz - obejmuje żołądek, śledzionę i trzustkę; absorbuje, transformuje i rozprowadza składniki pożywienia; śledziona wysyła "oczyszczoną" energię qi w stronę górnego ogrzewacza, a "mętną" w kierunku dolnego;
  • dolny ogrzewacz - zalicza się do niego wątrobę, pęcherzyk żółciowy, jelita, nerki i pęcherz moczowy; odpowiada za przetwarzanie i wydalenie płynów oraz zbędnych produktów przemiany materii.

Mówiąc najogólniej, san jiao odpowiada za prawidłową dystrybucję składników odżywczych, a także za trawienie i wydalanie. Jego niezwykle ważną funkcją jest ponadto przechowywanie, wytwarzanie i rozprowadzanie zarówno energii qi przedurodzeniowej, którą otrzymujemy od rodziców, jak i pourodzeniowej, powstającej w organizmie z pożywienia i wdychanego powietrza (qi oddechowa) w górnym oraz środkowym ogrzewaczu.

Dolny ogrzewacz przechowuje i w razie potrzeby dystrybuuje qi przedurodzeniową, której ilość jest ograniczona i musi nam wystarczyć na całe życie. Można wyobrazić sobie potrójny ogrzewacz jako sieć kanałów, którymi poruszają się płyny organizmu, substancje odżywcze i wytworzona z nich energia qi. Ważne jest to, że jeśli qi krąży po ciele bez przeszkód, cieszymy się dobrym zdrowiem.

Potrójny ogrzewacz obejmuje tak wiele narządów i spełnia tak ważne funkcje, że zaburzenia w jego obrębie zakłócają funkcjonowanie całego organizmu. Pierwsze niepokojące objawy to gromadzenie się płynów i powstawanie obrzęków. Poważniejsze zmiany w funkcjonowaniu san jiao prowadzą ponadto do zastojów krwi oraz blokują przepływ energii przez meridiany. W tych warunkach mnożą się choroby. Tradycyjna medycyna chińska podkreśla, że utrzymywanie ciepła w żołądku i śledzionie przyczynia się do prawidłowej pracy całego potrójnego ogrzewacza.

Zalecane jest w związku z tym spożywanie potraw gotowanych, zwłaszcza zup warzywnych na wywarze, a także picie herbaty z imbirem i cynamonem. Odżywczym daniem będą również suszone owoce usmażone na patelni z bananem pokrojonym w plasterki. Takie posiłki należy uwzględniać od czasu do czasu również latem.

(bb)

Bibliografia

  1. Ross J., Zang Fu, The Organs Systems of Traditional Chinese Medicine, 1985, ISBN 978-044-30348-242
  2. Kastner J., Chinese Nutriton Therapy, 2009, ISBN 978-3-13-130962-4
Holistic Health 4/2018
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 4/2018
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT