Jesteś terapeutą?

Seniorki chudną dzięki paleo

Dieta paleolityczna to najlepsze rozwiązanie dla pań po menopauzie, które chcą schudnąć.

06 kwiecień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Produkty o niskim indeksie glikemicznym oraz bogate w nasycone kwasy tłuszczowe to podstawa modnej ostatnimi czasy diety paleo (paleolitycznej). Okazuje się, że seniorki, które jej przestrzegają, rzadziej zapadają na cukrzycę typu 2 i choroby serca. Panie przy tym nie muszą się ograniczać co do wielkości posiłków: zdaniem badaczy z Uniwersytetu w Umea (Szwecja) panie mogą jeść, ile chcą, i będą przy tym chudnąć, a efekty diety będą się utrzymywać jeszcze co najmniej 2 lata.

Eksperci zaprosili do badania 70 pań w wieku pomenopauzalnym z indeksem BMI ok. 27 (nadwaga). Część z nich miała przejść na dietę paleo, podczas gdy pozostałe przestrzegały rządowych zaleceń żywieniowych (grupa kontrolna) - są one zbliżone do diety paleo, ale dopuszczają dodatkowo zboża, mleko, cukier rafinowany i sól. Autorzy badania dali kobietom wolną rękę co do wielkości przygotowywanych posiłków.

Po 2 latach ochotniczki z grupy paleo były lżejsze średnio o 7 kg, a z grupy kontrolnej - o 5 kg. Ponadto panie z grupy paleo miały lepsze wyniki cholesterolu i mniejszy obwód w pasie - czynniki powiązane z ryzykiem zapadnięcia na choroby układu krążenia i cukrzycę typu 2.

- Uczestniczki badania nie doświadczyły efektu jo-jo - powiedziała Caroline Blomquist, która była członkiem zespołu.

Dieta paleo opiera się na spożywaniu dużych ilości nasyconych kwasów tłuszczowych i węglowodanów z niskim indeksem glikemicznym, zwłaszcza warzyw, chudego mięsa, ryb, drobiu, jaj, nasion, owoców i orzechów. Wyklucza za to zboże, mleko i cukier rafinowany.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT