Naturalne środki przeciwbólowe - wszystko co musisz wiedzieć

Mam cukrzycę typu 2, a niedawno zdiagnozowano u mnie neuropatię cukrzycową. Zaczęło się od tego, że przestałam czuć w stopach ciepło i zimno, a potem nagle doszedł do tego ostry, piekący ból stóp i nóg. Odczuwam też ból, gdy czegoś dotknę, nawet bardzo lekko. Czy jest Pan w stanie doradzić jakiś naturalny środek, który mógłby mi pomóc?

27 luty 2018
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Neuropatia cukrzycowa to rodzaj uszkodzenia nerwów, które często nęka diabetyków. Jej objawy mogą przybierać różną postać, w zależności od tego, które nerwy zostały zmienione chorobowo. Do najczęstszych symptomów zaliczamy drętwienie, mrowienie oraz ból. Neuropatia kończyn i palców może dotyczyć nawet połowy pacjentów cierpiących na cukrzycę1.

Objawy mogą być z początku ledwo zauważalne i rozwijać się stopniowo lub też uderzyć nagle i bardzo dotkliwie. Aby prawidłowo leczyć neuropatię cukrzycową, bądź jakiekolwiek inne komplikacje związane z cukrzycą, należy najpierw poskromić samą chorobę. Warto też wypróbować naturalne remedia przedstawione poniżej. Być może nie wszystkie będą konieczne, by złagodzić odczuwane dolegliwości, proszę więc wypróbować różne kombinacje i przekonać się, które składniki przynoszą najwięcej korzyści. Każdą opcję proszę jednak testować od 3 tygodni do 6 miesięcy, aby przekonać się, czy daje pożądane rezultaty.

Dieta a cukrzyca

Związek między cukrzycą a pełną śmieciowego jedzenia dietą typową dla cywilizacji Zachodu wykryto już dawno temu1. Warto zatem unikać naszpikowanych cukrem produktów przetwarzanych przemysłowo oraz tych opartych na pszenicy (która sama w sobie jest cukrem złożonym). Z naszych talerzy powinny więc zniknąć słodkie bułki, ciastka, herbatniki, słodzone płatki śniadaniowe, białe pieczywo oraz inne pszeniczne przekąski.

W ich miejsce jedzmy warzywny makaron, brązowy ryż, orzechy, nasiona, fasolę, owoce o niebieskiej, fioletowej bądź czerwonej skórce, ryby, mięso ze zwierząt wypasanych na trawie, komosę ryżową, grykę, amarantus oraz kaszę jaglaną. Produkty te pozwolą utrzymać właściwy poziom cukru we krwi. Dodawanie cynamonu do jedzenia również pomaga ograniczyć glukozę w krwiobiegu.

To potężny składnik odżywczy, który być może jest nawet w stanie cofnąć rozwój cukrzycy typu 22.

Bibliografia

  1. Circulation, 2012; 126: 182–8
  2. Nutr Res, 2012; 32: 408–12

Walka z nerwobólami - witaminy z grupy B

Pirydoksyna, metylokobalamina oraz biotyna mogą okazać się pomocne w walce z nerwobólami. Często podaje się je razem w jednym zastrzyku dziennie (dawki wynoszą zazwyczaj 1000 mcg B12, 50 mg B6 oraz 10 mg biotyny). Należy przy tym zgłosić się do wykwalifikowanego specjalisty medycyny naturalnej, który będzie potrafił je zaaplikować. Witaminy można też stosować osobno i przyjmować doustnie.

  • Witamina B6 może znacząco zredukować ból w neuropatii obwodowej, bez względu na to, czy wywołana jest cukrzycą, czy nie2. Sugerowana dawka: 100 mg  dziennie.
  • Witamina B12 (w postaci metylokobalaminy) przyjmowana przez 24 tygodnie może znacząco zmniejszyć dolegliwości bólowe3. Sugerowana dawka: 1500 mcg dziennie.
  • Biotyna łagodzi objawy neuropatii po 1-2 miesiącach stosowania, jak wykazało pewne badanie4. Sugerowana dawka: 10 mg w domięśniowych zastrzykach codziennie przez 6 tygodni, potem 10 mg 3 razy w tygodniu przez 6 tygodni, a następnie 5 mg dziennie doustnie.

Ograniczenie bólu - olejek z wiesiołków

Jak wykazało badanie przeprowadzone na University of London na 100 cukrzykach z neuropatią, podawanie suplementów kwasu gamma-linolenowego przez rok pozwoliło znacząco ograniczyć ból5.

Sugerowana dawka: 480 mg dziennie.

Neuroterapia - kapsaicyna

To składnik czynny kuchennego pieprzu kajeńskiego (Capsicum fructescens). Aplikowana punktowo kapsaicyna hamuje czynność drobnych włókien bólowych należących do obwodowego układu nerwowego poprzez pozbawianie ich neuroprzekaźnika o nazwie substancja P, który odpowiada za przewodzenie impulsów bólowych do mózgu przez rdzeń kręgowy.

Kapsaicyna skutecznie redukuje objawy wielu bolesnych schorzeń, takich jak neuropatia cukrzycowa, zwyrodnienie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów czy nerwoból będący powikłaniem półpaśca lub ospy wietrznej6. W pewnym trwającym 8 tygodni badaniu na 252 pacjentach z neuropatią cukrzycową maść zawierająca 0,075% kapsaicyny okazała się znacznie bardziej skuteczna niż rzekomo przeciwbólowa maść placebo7.

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej, zarejestrowany osteopata, naturopata, akupunkturzysta, homeopata i zielarz. Pracuje w Klinice Żywienia i Alergii w Londynie.

Witamina D

U osób z bolesną neuropatią cukrzycową bardzo często notuje się niedobór witaminy D3, dlatego korzystne jest przyjmowanie suplementów oraz wystawianie skóry na działanie promieni słonecznych, co zapewnia jej naturalną dawkę.

Sugerowana dawka: 5 tys. j.m. dziennie (w postaci wit. D3).

Kwas alfa-liponowy

Przyjmowanie suplementów kwasu alfa-liponowego przez 5 tygodni przyniosło znaczącą poprawę (w porównaniu do placebo) w walce z bolesnymi objawami neuropatii cukrzycowej u 181 diabetyków biorących udział w badaniu10.

Sugerowana dawka: 600 mg dziennie.

Neuroterapia - kawa

Zawarta w niej kofeina zaburza procesy metaboliczne kwasu GABA (gamma-aminomasłowego), neuroprzekaźnika produkowanego naturalnie w mózgu i układzie nerwowym, który pełni istotną funkcję w regulowaniu nastroju i stresu. Kofeina blokuje wiązanie kwasu GABA przez jego receptory, co niweluje działanie uspokajające11. Cukrzyca wpływa na wszystkie obszary układu nerwowego, a konsumpcja kofeiny po prostu nasila objawy12. Należy mieć na uwadze, że kofeina jest składnikiem nie tylko kawy i coca-coli. Znajdziemy ją również w czarnej i zielonej herbacie, kakao, czekoladzie, napojach energetyzujących i pewnych lekach dostępnych bez recepty, takich jak syrop na kaszel oraz tabletki na uczulenie czy odchudzanie.

Bibliografia

  1. Diabetol Metab Syndr, 2012; 4: 21
  2. Can Fam Physician, 1993; 39: 2122–7
  3. J Diabetes Mellitus, 2012; 2: 408–12
  4. Biomed Pharmacother, 1990; 44: 511–4
  5. Diabetes Care, 1993; 16: 8–15
  6. Ann Pharmacother, 1993; 27: 330–6
  7. Arch Intern Med, 1991; 151: 2225–9
  8. Diabetes Management, 2013; 3: 277–9; doi: 10.2217/dmt.13.28
  9. Arch Intern Med, 2008; 168: 771–2
  10. Diabetes Care, 2006; 29: 2365–70
  11. Cell Mol Neurobiol, 1993; 13: 247–61
  12. Diabetes Metab Res Rev, 2003; 19 Suppl 1: S9–15
Wczytaj więcej
Nasze magazyny