Jesteś terapeutą?

Termin ważności na butelkach z wodą

Skoro woda w naturalnych zbiornikach zawsze jest świeża, dlaczego na butelkach zamieszcza się informacje o terminie ważności?

22 luty 2018
Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Woda źródlana to nic innego jak 2 atomy wodoru i 1 atom tlenu - H2O. Woda gazowana dodatkowo zawiera dwutlenek węgla, a mineralna - jony. Żadnych przeciwutleniaczy, konserwantów czy polepszaczy smaku - również żadnych szkodliwych drobnoustrojów. Po prostu woda. Dlaczego więc na butelkach jest zamieszczany termin ważności?

Możliwym wytłumaczeniem jest fakt, że producenci wody butelkowanej wytwarzają również inne napoje. Aby nie tracić czasu na zmianę matrycy specjalnie dla butelek z wodą, po prostu kodują na nich długi termin ważności1.

Inną przyczyną jest dbałość o zadowolenie klienta. Tworzywo PET, z którego wykonuje się butelki, ma porowatą strukturę - z czasem zapachy z otoczenia przenikają do wnętrza opakowania. Woda przechowywana np. w wilgotnej piwnicy po jakimś czasie będzie niesmaczna, ale nadal zdatna do spożycia2.

Czy zatem woda faktycznie ma termin ważności? "Najlepiej spożyć przed" nie oznacza "Nie wolno spożywać po", jednak wiele osób tak właśnie interpretuje to hasło, pozbywając się produktów jeszcze zdatnych do zjedzenia czy wypicia - i tym samym przyczyniając się do marnowania żywności3.

Bibliografia

  1. goo.gl/oqGxy4
  2. goo.gl/hU2jsQ
  3. goo.gl/mqjk9M
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT