Jesteś terapeutą?

Wiosenna dieta według ajurwedy

Koniec zimy nie zawsze kojarzy się nam z wiosennym odrodzeniem. Nawet jeśli nie przybraliśmy na wadze, to i tak czujemy się teraz ociężali i zmęczeni.

07 marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty medycyna naturalna dieta
Zdrowe zakupy

Według tradycyjnej medycyny hinduskiej, czyli ajurwedy, objawy te wywołuje nadmiar energii kapha, jednej z trzech dosz walczących o pierwszeństwo w naszym organizmie. Jak rozwiązać ten problem?

Przede wszystkim - dieta

Należy do niej wprowadzić odpowiednie smaki (rasa), w których zawarte są właściwości pożywienia. Zgodnie z ajurwedą trzy z nich: pikantny, gorzki i cierpki, osłabiają doszę kapha, są więc zalecane przy wymienionych objawach. Jak w związku z tym ułożyć wiosenny jadłospis? Pikantne są zazwyczaj przyprawy i aromatyczne zioła; gorzki smak ma większość warzyw oraz kurkuma, orzechy i kozieradka, a cierpkim smakiem charakteryzują się niektóre rośliny strączkowe, brokuły, herbata i szpinak1.

Wczesną wiosną warto unikać smaku słodkiego, kwaśnego i słonego, gdyż wspierają one energię kapha. Ale uwaga, ocena smaków wcale nie jest oczywista, np. słodki według ajurwedy jest nie tylko cukier w każdej postaci, lecz również ryż, ziemniaki i niektóre warzywa (dynia, cukinia). Kwaśny wyróżnia jogurt, pomidory, cytrusy i ananasy. Słony odpowiada naszemu odczuwaniu tego smaku, jest więc łatwo rozpoznawalny. Dodatkowe zalecenie: ograniczyć spożycie tłuszczów i smażonych potraw.

Po drugie - aktywność

Pod wpływem siły kapha popadamy w inercję, stajemy się bierni. Temu również należy się przeciwstawić. Zalecany jest ruch i aktywność fizyczna - to pomoże nam odzyskać lekkość ciała i jasność umysłu. Trzeba też rozbudzić w sobie chęć wyjścia ze skorupy, otworzyć się na nowe wyzwania i dostrzec własne możliwości.

Bibliografia
  • https://www.banyanbotanicals.com/info/ayurvedic-living/living-ayurveda/diet/kapha-pacifying-diet/
  • http://bonavita.pl/orzechy-wloskie-wlasciwosci-wartosci-odzywcze-i-ciekawe-przepisy
Holistic Health 2/2017
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W:
Holistic Health 2/2017
KUP wydanie ELEKTRONICZNE
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 2/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT