Jak przygotować w domu mleko z orzechów?

Masz nietolerancję laktozy? Odżywiasz się według diety witariańskiej? A może po prostu chcesz nauczyć się przygotować w domu zdrowszy zamiennik mleka z orzechów, które można znaleźć w sklepie? Marketa Bola pokazuje, jak przygotować w domu mleko z orzechów.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Odkąd 20 lat temu zrezygnowałam z mleka i jego przetworów, przestały nękać mnie nawracające infekcje ucha, z którymi walczyłam od dziecka. Żałuję tylko, że wcześniej nie brałam pod uwagę nietolerancji laktozy jako podłoża moich zdrowotnych problemów.

Spośród wszystkich pokarmów, jakie odstawiłam, przechodząc na witarianizm, z mlekiem najtrudniej było mi się pożegnać. Na szczęście dziś w sklepach dostępny jest cały szereg produktów zastępczych, idealnych dla osób unikających nabiału. Wybierać można między mlekiem migdałowym, ryżowym, orkiszowym i wieloma innymi. Problem w tym, że w takich produkowanych przemysłowo napojach nierzadko kryją się cukier, zagęszczacze, stabilizatory, emulgatory i sztuczne ulepszacze smaku, i to w zatrważającej ilości.

Moje rozwiązanie jest proste: sama produkuję substytut mleka w domu, co okazuje się zaskakująco łatwe. Oto bazowy przepis na organiczne, surowe mleko z orzechów, które bez problemu można przyrządzić we własnej kuchni. Podaję też inne warianty mleka o dodatkowych walorach zdrowotnych.

Domowe mleko orzechowe

1/2 szklanki surowych orzechów namoczonych w wodzie (migdałów, orzechów pekan, laskowych, włoskich lub brazylijskich) 2 szklanki (500 ml) czystej wody

1. Orzechy włóż do naczynia z wodą i pozostaw na noc. Po upływie 8-12 godz. wodę wylej albo wykorzystaj do podlania kwiatów.

2. Orzechy wymieszaj z 2 szklankami wody, najlepiej w blenderze wysokoobrotowym, aż do uzyskania rzadkiej, delikatnej konsystencji.

3. Używając woreczka do robienia mleka z orzechów (do kupienia w internecie), wyciśnij płyn do miseczki albo pojemnika. Możesz użyć też ściereczki muślinowej lub gęstego sitka, żeby oddzielić od cieczy gęsty osad. Wykorzystaj go później do przyrządzenia pasztetu, ciastek, zupy, sosu czy napoju owocowego.

Włóż mleko do lodówki. Należy je wypić w ciągu 3 dni. Aby przyrządzić mleko według poniższych przepisów, wystarczy wymieszać wszystkie składniki razem. Smacznego!

Mleko migdałowe z kurkumą

250 ml mleka migdałowego

1 łyżka stołowa agawy (lub innego naturalnego słodzika, wedle uznania)

1 łyżka stołowa proszku maca

1/2 łyżeczki kurkumy w proszku

Szczypta soli himalajskiej

Mleko pekanowe z morwą

250 ml mleka z orzechów pekan

1/4 szklanki suszonych owoców morwy

1 łyżka stołowa karobu (mączki świętojańskiej)

1/2 łyżeczki cynamonu w proszku

1/2 łyżeczki wanilii w proszku

Szczypta soli himalajskiej

Zdrowotne dodatki

  • Orzechy pekan bogate są w witaminy A, B, C i E oraz żelazo, magnez i mangan.
  • Maca to doskonałe źródło witaminy B6, potasu oraz manganu i jeszcze lepsze witaminy C, żelaza i miedzi.
  • Owoce morwy obfitują w błonnik pokarmowy, ryboflawinę, magnez, potas i żelazo oraz witaminy C i K. 

Markéta Bola jest specjalistką żywienia naturalnego i profesjonalną kucharką, zajmującą się tzw. "dietą surową" (inaczej raw food lub witariańską). Prowadzi warsztaty, wykłady i wydarzenia kulinarne w oparciu o dietę witariańską oraz festiwal Tree of Life Wellbeing & Vitality w angielskim Midlands.

Autor publikacji:
Markéta Bola
Markéta Bola

Markéta Bola jest specjalistą zdrowego żywienia i szefem kuchni, propaguje dietę opartą na surowych i nieprzetworzonych produktach. W Wielkiej Brytanii, skąd pochodzi prowadzi warsztaty, zajęcia i szkołę gotowania zgodnego z tzw. "dietą surową", a także jest współorganizatorką spotkań promujących zdrowy styl życia "Tree of Life Wellbeing&Vitality Festivals" (www.treeoflife-events.co.uk).

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny