Jesteś terapeutą?

Co powinieneś wiedzieć o wodzie?

Bez niej nie byłoby życia. Wydaje Ci się, że na temat wody słyszałeś już wszystko? Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz i poznaj najważniejsze fakty dotyczące H2O!

11 luty 2016
Artykuł na: 9-16 minut dieta
Zdrowe zakupy

Znane powiedzenie mówi "woda zdrowia doda". Czy picie każdej wody wyjdzie nam na zdrowie? Profesor Julian Aleksandrowicz twierdził, że "zdrowie i życie każdego człowieka w dużej mierze zależy od jakości i rodzaju wody, jaką na co dzień pije". Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o wodzie!

Revolution ( Life Cycle of a Drop of Water). from Chris Turner on Vimeo.

1. 2 litry na głowę

Zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia, w codziennej diecie powinno się znaleźć ok. 2 litrów płynu, z czego połowę powinna stanowić woda. Stosowanie wody mineralnej, oprócz nawodnienia organizmu, uzupełnia dietę w składniki mineralne, oddziałując korzystnie na stan zdrowia.

2. Woda wodzie nierówna

Na rynku znajduje się ok. 300 rodzajów wód butelkowanych. Nazywamy je potocznie mineralnymi, choć wiele z nich ma śladowe ilości pierwiastków. Dlatego sięgając po butelkę wody, uważnie przeczytaj informacje zawarte na etykiecie.

Dzięki temu unikniesz zakupu np. wody źródlanej, która zdaniem ekspertów wypłukuje cenne pierwiastki z naszego organizmu. Wartościowe są te wody, których składniki pokrywają przynajmniej 15% dobowego zapotrzebowania na minerały.

3. Bez kalorii

Wśród różnych rodzajów napojów, woda jest napojem szczególnym. Nie dostarcza kalorii, pozwala usunąć toksyny z organizmu, umożliwia prawidłowe trawienie, zapewnia ładny wygląd skóry. A nawet może leczyć. Niektóre wody mineralne pije się tylko dla zdrowia. Słyną z nich uzdrowiska, np. Iwonicz-Zdrój, Krynica, Ciechocinek, Piwniczna czy Szczawnica.

Wody w tamtejszych źródłach zawierają powyżej 4000 mg składników mineralnych na litr. W zależności od składu pomagają leczyć choroby nerek (np. Jan, Iza), układu pokarmowego (Słotwinka, Wielka Pieniawa), a także cukrzycę i miażdżycę (Zuber, Karol i Jan). Można je pić tylko w dawkach określonych przez lekarza

4. Niezbędna do życia

Woda bierze udział we wszystkich reakcjach biochemicznych, rozpuszcza pokarm, usuwa z organizmu szkodliwe substancje, reguluje temperaturę ciała, zwilża błony śluzowe i gałki oczne. Jest budulcem organizmu.

5. Woda w człowieku

Starożytny filozof Tales z Miletu twierdził, że "wszystko, co żyje jest wilgotne, a do przetrwania potrzebuje wody. Kiedy jej nie ma - wysycha i umiera". I miał rację. Człowiek w ok. 70% składa się z wody (mięśnie - 65%, a mózg - 78%).

6. Gdzie w ciele jest najwięcej wody?

Woda w organizmie nie jest rozmieszczona równomiernie. Najwięcej znajduje się jej w mózgu, krwi, nerkach, sercu i płucach.

7. Prawidłowe nawodnienie

Codziennie tracisz ok. 2 l wody. Podczas oddychania wydalasz ok. 400 ml, przez skórę paruje kolejne 400, a ponad litr wydalasz z moczem6. Z tej przyczyny stale musisz uzupełniać zapasy wody. Dorosły, zdrowy człowiek powinien wypijać ok. 1,5-2 litrów wody dziennie. Aby prawidłowo nawodnić organizm, należy pić wodę małymi porcjami. Wypicie dużej ilości wody naraz, sprzyja jej szybkiemu wydaleniu i utrudnia dobre nawodnienie komórek.

8. Kąpiele i inhalacje

Lecznicza moc wody oddziałuje na ciało nie tylko od środka. Dobroczynne działanie mają także kąpiele (te zwykłe i te w solance), bicze wodne, a nawet inhalacje w tężniach lub nad brzegiem morza.

9. Hydroterapia

Zabiegi hydroterapeutyczne należą do uznanych metod wspomagających leczenie schorzeń na tle reumatycznym, układu krążenia (w tym nadciśnienia), chorób neurologicznych oraz urazów aparatu ruchu. Masaż wodny zmniejsza zastój krwi w żyłach, poprawia krążenie obwodowe, dzięki czemu zmniejsza obrzęki. To nie wszystko. W czasie zabiegu do wody dostaje się ozon, który działa antyseptycznie, poprawia ukrwienie tkanek i regenerację naskórka.

10. Skąd się bierze pragnienie?

To znak, że Twojemu ciału zaczyna brakować wodnego paliwa. Najpierw chce Ci się pić - to pierwszy sygnał. Odwodnienie organizmu wynosi wówczas 1%. Masz spierzchnięte usta i język, rzadziej oddajesz mocz. Gdy zaczyna Cię boleć głowa, czujesz osłabienie i nie masz sił, oznacza to, że odwodnienie organizmu doszło do 3%. Przy 5-6% chce Ci się spać, pieką Cię oczy, prawie się nie pocisz.

11. Odwodnienie

Odwodnienie organizmu na poziomie 10% jest już bardzo groźne szczególne dla mózgu, który zaczyna pracować na pół gwizdka. Rozpoznasz je po skurczu mięśni, przyspieszonym rytmie serca i oddechu, pomarszczonej skórze, bardzo dużym zagęszczeniu moczu i, oczywiście, ogromnym pragnieniu.

Lepiej do tego nie dopuszczać, bo może to grozić utratą przytomności. Odwodnienie sięgające 15% jest już groźne dla życia! Zwykle towarzyszą mu bowiem niebezpieczne dla serca zaburzenia równowagi elektrolitycznej. Gdy doszło do odwodnienia, dodaj do wody szczyptę soli - to pomoże Ci zachować równowagę elektrolitów w organizmie.

12. Jeśli nie woda, to co?

Kawa odwadnia organizm i wypłukuje z niego magnez. Mocna czarna herbata hamuje wydzielanie wazopresyny - hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie wody w organizmie. Jeśli chcesz, by Twój organizm funkcjonował bez zarzutu, prócz wody pij herbaty owocowe oraz soki własnoręcznie wyciskane soki owocowo-warzywne.

13. Z bąbelkami czy bez?

Większość wód butelkowanych jest nasycana dwutlenkiem gazu. Nie jest on szkodliwy, jednak osoby leczące nadkwasotę, refluks i zaburzenia trawienne, a także cierpiące na choroby gardła i strun głosowych, powinny zrezygnować z picia wody gazowanej. Dla pozostałych wybór: gazowana czy niegazowana to kwestia gustu.

Warto wiedzieć, że woda gazowana lepiej gasi pragnienie, niż niegazowana, bo drażni kubki smakowe, potęgując uczucie orzeźwienia. Dodatkowo jest bardziej pewna pod względem bakteriologicznym, niż niegazowana, ponieważ dwutlenek węgla hamuje rozwój flory bakteryjnej.

14. Jak smar

Woda ma wpływ na prawidłowe nawilżenie stawów. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które ze względu na małe pragnienie piją mniej wody, a w związku z tym dokuczają im bóle stawowe.

15. Większy popyt

Infekcjom zazwyczaj towarzyszy wysoka temperatura. Gdy gorączkujesz, organizm traci znaczne ilości wody. Dlatego koniecznie musisz zwiększyć podaż płynów.

16. Woda mineralna

W codziennej diecie najczęściej brakuje przede wszystkim magnezu i wapnia. Dlatego należy wybierać wody mineralne, które zawierają magnez (przynajmniej 50-100 mg/l) oraz wapń (więcej niż 150 mg/l).

Najwięcej mają ich: Piwniczanka, Muszynianka, Galicjanka, Kryniczanka. Znajdujące się w wodzie mineralnej wodorowęglany mają duże znaczenie dla utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej krwi. Są też korzystne dla osób cierpiących na nadkwasotę, bo łagodzą tę dolegliwość. Pomagają zneutralizować nadmiar kwasu mlekowego w mięśniach po intensywnym i długotrwałym wysiłku.

Body attractors with animated objects from Sergey Shlyaev on Vimeo.

Jaka woda najlepsza dla Ciebie?

Chcesz schudnąć? Żadna woda nie ma kalorii. Wypicie szklanki przed posiłkiem hamuje Twój apetyt. Jeśli nie ma przeciwwskazań, pij wodę leczniczą, która reguluje przemianę materii i obniża poziom cholesterolu oraz cukru we krwi (Małgosia z Muszyny, Jan z Krynicy).

Niedoczynność tarczycy Na kłopoty z tarczycą pomogą wody lecznicze o dużej zawartości jodu, np. Henryk z Wysowej oraz Jodis.

Masz za mało wapnia? Trzeba uzupełnić! Dobrze, gdy poza wapniem (min. 150 mg/l) taka woda zawiera również magnez (50 mg/l). Kryniczanka lub Piwniczanka sprostają zadaniu.

Uprawiasz sport? Przyda Ci się magnez i sód. Pij Staropolankę 2000 lub Wysowiankę. Usunie niepokój i zmęczenie

Zjada Cię stres? Masz ciężki dzień po imprezie? Szczególnie pomocne będą wody lecznicze bogate w magnez: Piwniczanka, Muszynianka, Słotwinka z Krynicy.

Na dobry sen Na problemy z zaśnięciem najlepszy jest magnez, dużo magnezu. Odpowiednia będzie Muszynianka lub Piwniczanka.

Za wysokie ciśnienie? Najlepiej regulują je Cisowianka i Ustronianka. Uwaga! Jeśli masz za wysokie ciśnienie, unikaj wód bogatych w sód. Wiąże on wodę i zwiększa objętość krwi w naczyniach krwionośnych, więc podnosi jej ciśnienie.

Walczysz z osteoporozą? Pij wody bogate w wapń i fluor (Piwniczanka i Muszynianka).

Klasyfikacja wód

Wody źródlane - należy do nich wiele popularnych wód butelkowanych m.in. Żywiec, Kropla Beskidu, Nestle Aquarel. Wody źródlane pochodzą ze złóż podziemnych, bakteriologicznie czystych i wolnych od szkodliwych składników chemicznych. Można je używać zamiast kranówki. Polecane są do przygotowywania posiłków, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci, których niedojrzałe nerki i delikatny żołądek źle tolerują wody bogate w minerały.

Wody stołowe - są produkowane na bazie wody źródlanej lub innej podziemnej, nie zawierającej składników mineralnych. Powstają przez zmieszanie z naturalną wodą mineralną lub są mineralizowane tzn. do wód źródlanych lub wody gospodarczej przeznaczonej do picia dodana zostaje określona ilość związków mineralnych lub wysokozmineralizowanej naturalnej wody mineralnej.

Wody mineralne dzieli się na:

bardzo niskozmineralizowane (ogólna zawartość soli mineralnych nie jest większa od 50 mg/l),

niskozmineralizowana (do 500 mg/l),

średniomineralizowane (501–1500 mg),

wysokomineralizowane (powyżej 1500 mg)

Wody lecznicze powinny być spożywane pod kontrolą lekarza. Źle dobrana woda może poważnie zaszkodzić. Tych zawierających duże ilości wodorowęglanów (powyżej 600 mg w litrze) nie powinni pić ludzie mający niedokwasotę.

Woda, która pomoże jednej osobie z kamicą nerkową może zaszkodzić innej, ponieważ w doborze wody (jak i całej diety) przy tym schorzeniu trzeba uwzględnić jakie substancje u danej osoby odkładają się w postaci kamieni.

Najpopularniejsze wody lecznicze to: Zuber (26924 mg składników mineralnych w litrze!), Słotwinka ok. 3931 mg/l), Wielka Pieniawa (1643mg/l) i Jan (821 mg/l)

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT