Świąteczna rekonwalescencja

Jak dojść do zdrowia po świątecznym obżarstwie? Wystarczy użyć kilku naturalnych składników, by pozbyć się uporczywych dolegliwości.

23 grudzień 2015
Artykuł na: 9-16 minut
Zdrowe zakupy

Za nami okres częstych spotkań z rodziną i przyjaciółmi przy suto zastawionym stole, wśród świątecznych potraw i wina. Czas ten nie tylko sprzyjał refleksji i zacieśnianiu więzi z bliskimi, ale też, niestety, zachęcał do przesady w jedzeniu i piciu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, jak złagodzić skutki świątecznych szaleństw dzięki kilku zdrowym składnikom.

Szparagi na kaca

W Sylwestra wszyscy pijemy za dużo, ale na szczęście jest na to prosty sposób. Szparagi to popularne warzywo jadane na całym świecie. Ze względu na ich działanie antyrakowe, szparagi od dawna uważa się za rośliny lecznicze.

Dodatkowo wykazują one również właściwości przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne oraz moczopędne, a od niedawna dysponujemy również dowodami na to, że szparagi działają także na kaca.

Według badania opublikowanego w 2009 r. w periodyku Journal of Food Science, aminokwasy i minerały zawarte w wyciągu ze szparagów stymulują aktywność dwóch enzymów pełniących kluczową rolę w procesie rozkładania produktów rozpadu alkoholu. Ponadto składniki te chronią też komórki wątroby przed toksycznym działaniem alkoholu.

Długotrwałe picie powoduje stres oksydacyjny w obrębie wątroby, wywołując przy tym szereg nieprzyjemnych objawów kojarzonych z kacem.

Naukowcy z koreańskich placówek Institute of Medical Science oraz Jeju National University przeanalizowali składniki zawarte w kiełkach i liściach młodych szparagów pod kątem działania na ludzkie i szczurze komórki wątroby.

Toksyczność w obrębie komórek uległa znacznemu obniżeniu w odpowiedzi na terapię z zastosowaniem ekstraktu z liści i pędów szparagów – mówi przewodniczący zespołu badawczego B.Y. Kim. – Wyniki te dowodzą tego, że aktywność biologiczna szparagów wspomaga uśmierzanie kaca i chroni komórki wątroby.

Jest jednak pewien problem: badanie Koreańczyków przeprowadzone zostało jedynie na komórkach wyhodowanych w laboratorium.

Poza tym wspomniane aminokwasy i minerały znajdują się w znacznie większym stężeniu w liściach niż w pędach, dlatego w kuchni należy używać przede wszystkim szparagowych liści.

Świąteczne ciasto szparagowe

  • 8 porcji
  • 10 dużych szparagów (pędów) przekrój wzdłuż. Powlecz je delikatnie olejem z pestek winogron tłoczonym na zimno i posyp szczyptą różowej lub czarnej sproszkowanej soli himalajskiej. Pozostaw w marynacie na jakiś czas.
  • Na końcu ułóż szparagi na wierzchu ciasta, dzięki czemu ciekawie skontrastują z jasną, delikatną polewą zapewniając iście świąteczny, zimowy efekt.

Spód do ciasta szparagowego

  • 1/2 szklanki migdałów
  • 1/2 szklanki orzechów brazylijskich
  • 1/4 szklanki pestek dyni
  • 2 łyżki stołowe oleju kokosowego, stopionego w temperaturze ponad 24°C
  • 1 łyżeczka mieszanki suszonych ziół (słodka papryka, nagietek, tymianek, chili, bazylia)
  • 1/2 łyżeczki soli
  • 1 ząbek czosnku (opcjonalnie)

Jeśli masz taką możliwość, namocz pestki i orzechy przez 8 godzin w wodzie, a potem je osusz. Dzięki temu inhibitory enzymatyczne ulegną dezaktywacji, a korzystne dla układu trawiennego enzymy zaczną działać. Zmiksuj wszystko blenderem z ostrzami typu „S”, aż całość nabierze gładkiej, lepkiej konsystencji. Rozsmaruj równomiernie na dnie płaskiej formy do ciasta (ok. 20 cm średnicy) i mocno dociśnij. Aby ułatwić wyjęcie ciasta gdy będzie już gotowe, możesz przed rozsmarowaniem wyłożyć formę cienką folią spożywczą.

5-warstwowe nadzienie:

  • 1 łyżka nasion chia
  • garść świeżej kolendry
  • 1/4 obranej cytryny
  • 1/2 łyżeczki kminu rzymskiego
  • 1/2 łyżeczki soli himalajskiej

Miksuj blenderem z ostrzem „S” aż całość nabierze delikatnej i wilgotnej konsystencji podobnej do ugotowanego ryżu. W dużej misce dokładnie przemieszaj mix warzywny (składniki poniżej), a następnie dodaj nadzienie i wszystko dokładnie wymieszaj i nałóż na spód do ciasta.

Mix warzywny:

  • 1/4 szklanki grochu
  • 1/4 szklanki pietruszki pokrojonej w kostkę
  • 1/2 szklanki czerwonej papryki pokrojonej w kostkę
  • 1/2 szklanki marchwi pokrojonej w kostkę
  • 1/4 łyżeczki organicznego octu balsamicznego

Śnieżna polewa

  • 1/3 szklanki orzeszków piniowych
  • 1/3 szklanki orzechów makadamii
  • 1/3 szklanki czystej wody
  • 1/3 szklanki cytryny bez skórki
  • 1/4 białej cebuli
  • 1/2 łyżeczki soli morskiej
  • 5 łyżek stołowych oleju kokosowego, stopionego w temperaturze ponad 24°C
  • 1 ząbek czosnku (opcjonalnie) Ostatnia warstwa to biała, kremowa polewa zmiksowana w blenderze szybkoobrotowym. Pamiętaj, by całość przyozdobić glazurowanymi szparagami.

Ciasto szparagowe to stylowy, kreatywny i naprawdę przepyszny deser. Dzięki połączeniu bardzo wielu smaków stanowi ciekawą konkurencję dla tradycyjnych potraw.

Wino z marakui

Ten napój wymyśliłam kiedyś spontanicznie, gdy odwiedzili mnie znajomi i chciałam podać im jakąś bezalkoholową alternatywę dla wytrawnego, czerwonego wina, którą z równym powodzeniem dałoby się wznosić toasty. Wino z marakui zbierało pochwały wśród całej mojej rodziny i znajomych, zadziwionych faktem, że połączenie zaledwie dwóch owoców może stworzyć tak zmysłowy i bogaty smak.

  • 1 owoc marakui: miąższ i nasiona 2 szklanki ciemnych winogron 2 szklanki czystej wody Wszystkie składniki zmiksuj w blenderze szybkoobrotowym i przelej przez sitko. Wino w kieliszku przyprósz odrobiną sproszkowanej wanilii.

Orzechy makadamia na obniżenie poziomu cholesterolu

Wszelkie słodkości, którymi zajadami się w Święta, zdecydowanie nie służą naszemu sercu, lecz jak wynika z badania przeprowadzonego na Pennsylvania State University, włączenie do diety orzeszków makadamii może nieco ochronić mięsień sercowy.

Sekret makadamii tkwi w wysokiej zawartości jednonienasyconych kwasów tłuszczowych (zbliżona do ich poziomu w oliwie), czego nie znajdziemy w żadnych innych orzechach.

Naukowcy z Pensylwanii opracowali niewielkie randomizowane badanie naprzemienne w celu określenia, jakie efekty na układ krwionośny wywiera „dieta sercowa” z dodatkiem 43 g (niewielkiej garstki) orzechów makadamii w porównaniu z typową dietą amerykańską.

25 kobiet i mężczyzn biorących udział w badaniu miało nieco podwyższony cholesterol, ciśnienie krwi w normie i nie brało leków na obniżenie poziomu cholesterolu. Uczestnikom została losowo przydzielona jedna z dwóch diet. Mieli ją stosować przez 5 tygodni, a w czasie kolejnych pięciu przechodzili na drugą.

Dieta zdrowa dla serca z dodatkiem orzeszków makadamia pozwala obniżyć poziom cholesterolu, w tym jego „złej” frakcji LDL (lipoprotein niskiej gęstości) oraz trójglicerydów we krwi

Redukcja frakcji LDL była porównywalna do tej uzyskanej przy diecie z dodatkiem innych orzechów, np. migdałów czy orzechów włoskich.

Pasternak na serce i trzustkę

Jeśli czujesz przejedzenie spowodowane nadmiarem słodyczy, sięgnij po pasternak. Ta tradycyjna przystawka do indyka bywa często zapiekana lub tłuczona z masłem i serwowana z polewą miodową.

Pasternak to przede wszystkim doskonałe źródło nierozpuszczalnego błonnika. Jak dowiodły badania na zwierzętach, błonnik pochodzący z pasternaku wspomaga aktywność przewodu pokarmowego, obniża poziom cholesterolu we krwi oraz reguluje poziom glukozy we krwi w ten sam sposób, co błonnik z typowych źródeł, np. z otrębów pszennych.

Rządowa organizacja na rzecz zdrowia publicznego Health Canada, przeprowadziła badanie na furanokumarynach (toksycznych związkach produkowanych przez rośliny w ramach obrony przed drapieżnikami i chorobami) znajdujących się w selerze i pasternaku.

Jak odkryli badacze, w warzywach tych znajduje się wysoki poziom kemferolu, flawonoidu o właściwościach antyoksydacyjnych, kojarzonego raczej z herbatą oraz warzywami z rodziny kapustowatych, np. brokułami.

Kemferol daje bardzo wiele korzyści zdrowotnych, m.in. obniża ryzyko rozwoju raka trzustki oraz wspiera kondycję mięśnia sercowego.

Co ciekawe, pasternak przechowywany w temperaturze poniżej zera zmienia smak, w takich warunkach bowiem zawarta w nim skrobia zamienia się w cukier.

December - Tuin aan de Maas from Eline Wieland on Vimeo.

Marakuja na obniżenie ciśnienia krwi

Passiflora (czyli popularna marakuja) daje okrągłe owoce wielkości piłki golfowej otoczone twardą, niejadalną skorupką, wypełnione kruchymi nasionami zatopionymi w soczystym, żółtym miąższu o intensywnym, nieco kwaskowatym smaku. Jest to kolejna roślina, jaką warto włączyć do świątecznego jadłospisu, z racji na jej zdolność obniżania ciśnienia krwi.

Bibliografia

  1. J Food Sci, 2009; 74: H204–8
  2. J Nutr, 2008; 138: 761–7
  3. J Agric Food Chem, 1990; 38: 195–200
  4. J AOAC Int, 2001; 84: 1135–43
  5. Am J Epidemiol, 2007; 166: 924–31; Mini Rev Med Chem, 2011; 11: 298–344
  6. J Agric Food Chem, 2011; 59: 6209–13
  7. Food Chem, 2004; 85: 189–94; J Sci Food Agric, 2005; 85: 2119–24

Przeprowadzone niedawno badania dowiodły, że najważniejsze polifenole zawarte w nasionach owocu – czyli piceatannol oraz scirpusin b – wykazują silne działanie wazorelaksacyjne, a więc rozszerzają światło naczyń krwionośnych poprzez rozluźnienie mięśni znajdujących się w ich w ścianach.

Prowadzi to do zmniejszenia ciśnienia tętniczego i żylnego, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia całego układu krwionośnego organizmu.

W badaniu na chomikach przeprowadzonym przez badaczy z miasta Taizhong w Tajwanie okazało się, że dodatek błonnika z nasion owocu passiflory do diety zwierząt, które nie otrzymywały błonnika z innych źródeł, zwiększył aktywność enzymu trawiennego amylazy jelitowej, obniżając jednocześnie współczynnik pH oraz zawartość amoniaku w jelicie ślepym (workowatym zaułku jelita grubego).

Amylaza to istotny enzym niezbędny w trawiennym procesie rozkładania cukrów złożonych na cukry proste. Spadek stężenia pH i amoniaku w jelicie ślepym pozwala odzyskać równowagę mikroflory jelitowej, a być może chroni też przed rozwojem raka okrężnicy.

Co więcej, nierozpuszczalny błonnik pomaga regularnie się wypróżniać, dzięki czemu chroni przed zaparciami i powstawaniem hemoroidów. Usprawnia też proces usuwania toksyn z całego organizmu.

 

Artykuł należy do raportu
Spokojne Święta
Zobacz cały raport
Wczytaj więcej
Może Cię zainteresować
Nasze magazyny