Jesteś terapeutą?

Owsianka z paleolitu

Okazuje się, że już 32 tysiące lat temu ludy myśliwsko-zbierackie jadły owsiankę!

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Włoska badaczka - Marta Mariotti Lippi z Uniwersytetu we Florencji twierdzi, że owsianka należy do jednego z najbardziej pierwotnych posiłków na świecie.

Pozostałości ziaren owsa znaleziono na narzędziach i kamieniach szlifierskich na terenie południowych Włoch. Szacuje się, że przyrządy te mają około 32 tysięcy lat i pochodzą z czasów górnego paleolitu.

Ludzie z epoki paleolitu młócili owies na mąkę, gotowali same ziarna lub ze specjalnie przyrządzonej papki formowali chleb - przekonuje Lippi.

Przed mieleniem ziarna często podgrzewano nad ogniem lub suszono, co znacznie ułatwiało proces ich obróbki oraz przedłużało ich trwałość. Zajmowało to bardzo dużo czasu, ale przynosiło całej grupie dużo korzyści.

Ziarna były bardzo pożywne, a zmielenie ich na mąkę znacznie ułatwiało ich transport, co dla koczowniczych nomadów, było bardzo istotne.

Owsianka - paliwo z paleolitu

Matt Pope - archeolog z University College z Londynie przekonuje, że przez ostatnie 10 tysięcy lat nasza dieta była oparta głównie na roślinach, a przetworzone ziarna (np. w postaci owsianki) były dla organizmów pierwotnych ludzi istotnym paliwem.

Istnieje związek pomiędzy dietą, przetwarzaniem jedzenia pochodzenia roślinnego a rozwojem kulturalnym.

To tylko kolejny przykład postępu technologicznego i rękodzielniczego, który zawdzięczamy rozwojowi kultury graweckiej na schyłkowym etapie paleolitu w Europie - mówi Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St Louis w Missouri.

Zespół badawczy pod kierunkiem Mariotti Lippi ma nadzieję, że kontynuowanie badań nad kamieniami, które używano do szlifowania pozwoli na dokonanie kolejnych odkryć dotyczących paleolitycznej diety.

Dieta paleo

]edną z najmodniejszych ostatnio kuracji odchudzających jest wysokobiałkowa dieta paleo opierająca się głównie na pożywieniu, do którego dostęp mieli ludzie z czasów prehistorycznych.

W ich diecie dominowało mięso i ryby, brakowało natomiast mleka, roślin strączkowych, ziemniaków oraz przetworzonego cukru.

Do tej pory sądzono, że w ich menu nie było także zbóż, ale okazuje się, że nawet przed tysiącami lat pierwotna wersja owsianki posilała paleolitycznych osadników.

 

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT