Jesteś terapeutą?

Jedz mniej i pość - będziesz żyć dłużej!

Naukowcy twierdzą, że regularne pomijanie posiłków lub ograniczanie porcji może pomóc w wydłużeniu życia i zmniejszeniu ryzyka rozwoju chorób przewlekłych.

20 marzec 2015
Artykuł na: 2-3 minuty dieta detoks
Zdrowe zakupy

Choć większość z nas nie jest w stanie powstrzymać się od jedzenia przez dłuższy czas, to poddawanie się krótkim postom od czasu do czasu jest niemal tak samo korzystne dla zdrowia, jak ograniczenie pożywienia na co dzień.

Naukowcy z University of Florida są przekonani, że sporadyczne powstrzymywanie się od jedzenia polegające na opuszczeniu jednego posiłku lub ograniczeniu porcji w danym dniu, zwiększa ilość genów SIRT3, które mają wpływ na spowolnienie procesu starzenia się komórek.

Przetestowano korzyści z niewielkich i szybkich postów. Naukowcy obserwowali 24 osoby dorosłe, których jednego dnia spożywały jedynie 25% dziennego zapo trzebowania na kalorie, a kolejnego 75% więcej niż poprzedniego.

Dla przeciętnego mężczyzny oznaczało to, że statystycznie podczas postu pochłaniał 650 kalorii, a co z tego wynika - w pozostałe dni 4550. 

Reakcja, którą wywołują regularne małe posty w organizmie, jest podobna do stresu. Nie jest on jednak dla nas szkodliwy. Krótkotrwały post obniża również poziom insuliny, co ma znaczenie w przeciwdziałaniu cukrzycy. Ograniczenie ilości spożywanego pożywienia ma działanie ochronne dla organizmu i wzmacnia układ odpornościowy.

Odnajdź własną melodię diety 

A Fumbally Diet from Shantanu Starick on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT