Jesteś terapeutą?

Oleje roślinne zdrowe jak ryby

Mamy dobre wiadomości dla wegetarian. Okazało się, że kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego przynoszą takie same korzyści dla organizmu, chroniąc przed chorobami serca, jak spożywanie mięsa tłustych ryb.

17 grudzień 2014
Artykuł na: 2-3 minuty dieta zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Według naukowców kwas alfa-liponowy (ALA) ma takie samo działanie ochronne jak kwasy eikozapentaenowy (EPA) czy dokozaheksaenowy (DHA) zawarte w oleju z ryb.

Badacze z Penn State University podkreślają, że zrozumienie korzyści z olejów roślinnych jest dość nowym obszarem badań, który rozwija się dopiero od około 10 lat. Dotychczas większość badań koncentrowała się wokół olejów pochodzących z ryb.

Kwas alfa-liponowy znajdziemy w nasionach lnu i oleju lnianym, olejach roślinnych, niektórych orzechach, a także w części wzbogaconej nim żywności.

Kwasy omega-3 wpływają korzystnie na wzrost poziomu „dobrego cholesterolu”(HDL), obniżając równocześnie poziom „złego cholesterolu”(LDH), a także zmniejszają ilość trójglicerydów we krwi.

Nasze żyły i tętnice są chronione dzięki nim przed miażdżycą. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Przyjmowanie ich to najlepszy sposób na ochronę przed zawałem, szczególnie, że organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny