Jesteś terapeutą?

Witaj w probiotycznym świecie

W naszym organizmie znajduje się więcej bakterii niż komórek. W każdym z nas mieszkają setki bilionów mikroorganizmów, wśród których są zarówno dobrzy przyjaciele, jak i śmiertelni wrogowie. Większość z nas ignoruje to królestwo do momentu, kiedy źli zyskują przewagę nad dobrymi, co objawia się chorobą. Jeśli jednak postaralibyśmy się nie tylko odzyskać odpowiednią równowagę, lecz także regularnie wspierać dobre bakterie, szybko okazałoby się, że pobudzamy w ten sposób naturalną zdolność organizmu do samoleczenia i dbamy o dobre samopoczucie.

31 lipiec 2014
Artykuł na: 4-5 minut mikrobiom jelita zdrowa żywność dieta
Zdrowe zakupy

Eksperymenty i badania wykazują, że zdrowe bakterie mogą wpływać na nasz organizm także w inny sposób. Ich pożyteczne działanie to między innymi obniżanie poziomu cukru i złego cholesterolu we krwi. Bakterie biorą też udział w syntezie hormonów i prekursorów witamin, i niemal całkowicie odpowiadają za zaopatrywanie nas w witaminę B12 potrzebną do utrzymania w zdrowiu krwinek oraz komórek nerwowych. Kefir, kombucza i kiszone warzywa obfitują w pożyteczne bakterie, które mogą zasilić mikroflorę jelitową człowieka. Spożywanie ich prowadzi do kolonizacji, zapewniając duża oporność.

Kefir przygotowany w domu zawiera od 30 do 65 szczepów dobrych bakterii, które będąc w naszym układzie trawiennym tworzą kolonię.

Kefir

Istnieje wiele podań i legend mówiących o pochodzeniu kefiru. Mieszkańcy Kaukazu utrzymują, że to właśnie on jest podstawą ich długiego życia. Na starych tureckich zwojach czytamy, że przyczynił się on do długowieczności Abrahama. Mahomet twierdził, że kefirowe ziarna otrzymał w darze od Allacha, a Noe miał je dostać na swej arce od aniołów. Niezależnie od genezy wszystkie źródła łączy wspólny mianownik - kefir jest to napój zdrowy i życiodajny.

Kefir przygotowany w domu zawiera od 30 do 65 szczepów dobrych bakterii, które będąc w naszym układzie trawiennym tworzą kolonię. Podczas gdy w jogurcie znajdziemy zaledwie od 7 do 10 szczepów, które pozostają w organizmie około doby, a ich głównym zadaniem jest podtrzymanie i wspomaganie pracy obecnych w nim dobrych bakterii.

Kombucza

Wtajemniczeni zwykli mówić o kombuczy jako o "sekretnej recepturze", a dla ludzi biednych była ona przez lata lekiem ratującym życie. Jednym z głównych źródeł działania tej cudownej herbaty jest kwas glukuronowy odgrywający niesłychanie istotną rolę w procesie detoksykacji, w którym łączy się on z toksynami i tworzy związki łatwo wydalane z moczem. Kombucza słynie również z dużej zawartości witamin z grupy B zwanych witaminami uśmiechu.

Kiszone warzywa

Od tysięcy lat ludzie konserwują żywność, korzystając z dobrodziejstw procesu laktofermentacji. Nasi przodkowie kroili warzywa, dodawali do nich przyprawy oraz sól i zanurzali w wodzie. Po kilku dniach, za sprawą magicznej przemiany, zyskiwali to, co było i wciąż jest jednym z najcenniejszych i najbardziej odżywczych produktów na świecie.

Kiszone warzywa pomogą ci w trawieniu białek i naprawią szkody, jakich dokonała w twoich jelitach przetworzona żywność. Dodatkowo dostarczą całej gamy witamin i minerałów pomagających wyleczyć jelita, a jednocześnie kontrolują poziom grzybów Candida i eliminują ich nadmiar. Sok z kiszonych warzyw to zdecydowanie najlepsze lekarstwo na wymioty i bóle brzucha.

Probiotyki

Wiele osób zastanawia się, czy dostępne w aptekach probiotyki, reklamowane jako wyselekcjonowane kultury dobrych bakterii, działają identycznie. W rzeczywistości środki farmakologiczne mogą oddziaływać podobnie, jednak efekt spożywania probiotycznej żywności jest znacznie silniejszy.

Suplementy, aby dotrzeć do jelit i rozpocząć tam swą pracę, muszą najpierw przejść przez żołądek pełen kwasów, których celem jest ich likwidacja. Natomiast probiotyczne produkty żywnościowe same w sobie stanowią tarczę chroniącą pożyteczne organizmy oraz przyspieszają przeprawę przez żołądek, w których utykają skazane na pochłonięcie przez kwasy pastylki.

W książce "Zdrowy ferment" Donna Schwenk pokazuje, jak w prosty sposób przygotować pyszne i zdrowe fermentowane potrawy. Po wstępie, w którym zapozna cię z naukowymi podstawami dobrodziejstw fermentacji oraz niezwykłą historią ozdrowienia swojego i swojej rodziny, przeprowadzi cię krok po kroku przez podstawowe metody przygotowywania kefiru, kombuczy, kiszonek czy mąki ze skiełkowanych ziaren i przedstawi ponad 135 opartych na nich przepisów.

"Zdrowy Ferment" Donna Schwenk
Wydawnictwo Purana

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT