Jesteś terapeutą?

Nietypowe rodzaje mleka i ich właściwości

Zapomnij na chwilę o napojach z soi, migdałów, nerkowców czy konopi. Sięgnij po mleko wielbłądzie, ośle lub... z grochu. Niektóre z nich są dostępne w sklepach internetowych lub u rolników czy w sklepach ze zdrową żywnością. A jakie mają właściwości?

Artykuł na: 4-5 minut dieta medycyna naturalna witaminy zdrowa żywność
Zdrowe zakupy

Mleko wielbłądzie

Mieszkańcy Bliskiego Wschodu i Afryki spożywają to lekko słonawe mleko regularnie. Pewien amerykański koncern pozyskuje je od zwierząt hodowanych przez Amiszów. W jednym z badań wykazano, że mleko wielbłądzie obniża poziom glukozy we krwi.

Brak jednak dowodów na skuteczność tradycyjnego stosowania mleka wielbłąda w terapii anemii, astmy i problemów z wątrobą, jakkolwiek sugerują to jego zwolennicy.

Mleko ośle

Podobno Kleopatra kąpała się w nim, by zachować młodą skórę, a w starożytnym Rzymie pito je ze względu rzekome właściwości zdrowotne. Mleko ośle, przypominające konsystencją śmietanę, ma słodki, lekko orzechowy smak i jest bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym bezcenny kwas alfa–linolenowy i inne kwasy tłuszczowe omega-3.

Ma zbliżoną do mleka ludzkiego zawartość składników odżywczych i jest mniej alergizujące niż mleko krowie czy kozie.

Naukowcy interesują się pewnymi wyodrębnionymi z niego proteinami, które mogą wpłynąć na pracę układu odpornościowego i znaleźć zastosowanie w terapii stanów zapalnych.

Mleko nocne

Tak umownie nazywa się mleko pochodząc z wieczornego udoju krów, który odbywa się w specjalnym czerwonym świetle. Dzięki temu zwiększa się w nim zawartość melatoniny, hormonu regulującego cykl dobowy. Zwierzętom podaje się wcześniej lucernę (aby zwiększyć w mleku ilość tryptofanu, aminokwasu uczestniczącego w powstawaniu melatoniny).

Badania wykazały, że nocne mleko pomaga zasnąć myszom, niemniej opublikowany w 2005 roku w czasopiśmie "Nordic Journal of Psychiatry" artykuł na ten temat nie zawierał żadnych ostatecznych wniosków odnoszących się do wpływu tego mleka na jakość snu u ludzi.

Mleko grochowe

Ripple to nowa propozycja napoju roślinnego, uzyskiwanego z żółtego grochu i polecanego osobom, które nie mogą lub nie chcą spożywać nabiału i soi. Napój ten, bogaty w białko (8 g w około 250 ml), jest wzbogacany w wapń i zawiera pewne ilości kwasów tłuszczowych omega-3 (DHA) z dodanego do niego oleju z alg.

Dostępne są trzy jego wersje: niesłodzona (jej smak opisywany jest jako kredowy), oryginalna (6 g cukru na 1 porcję) i smakowa (bardzo słodka, 15–17 g cukru na 1 porcję).

Mleko niezwierzęce

Perfect Day wypuścił na rynek w 2018 roku produkt przyjazny zwierzętom i środowisku, będący alternatywą dla tradycyjnego mleka. Wytwarza się go na bazie krowiego DNA, drożdży i cukru oraz serwatki (białka mlecznego).

Dodaje się też do niego tłuszcze roślinne i składniki odżywcze. Smakuje jak mleko krowie i ma taki sam profil odżywczy, ale nie zawiera laktozy. W 2020 roku firma Perfect Day rozpoczęła także produkcję lodów.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT