Przepis na kapustę galicyjską z kimchi

Kapusta galicyjska i kimchi mają wiele cennych dla naszego zdrowia składników. Dlatego warto połączyć je ze sobą.

Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Mimo że tzw. kapusta galicyjska, będąca rodzajem kapusty warzywnej (przypomina jarmuż i kapustę pastewną, jej liście nie zawiązują główek – występuje w naturze głównie w hiszpańskiej Galicji i w Portugalii, gdzie jest również uprawiana; ma gorzkawy smak), i kapusta pekińska, wchodząca w skład kimchi, pochodzą z różnych zakątków kuli ziemskiej, należą do tej samej rodziny roślin kapustowatych. I tak jak nie ma prawdziwej kuchni południowoamerykańskiej bez kapusty galicyjskiej, tak nie ma kuchni koreańskiej bez pikantnego kimchi. A razem tworzą niezwykle pożywną mieszankę. Kapusta galicyjska zawiera związki siarki, które są skuteczne w walce z rakiem, a także korzystnie wpływają na mózg. W warzywie tym jest też błonnik, wapń, żelazo, witaminy A i C.

Z kolei kimchi zawiera dodatkowo probiotyki, czyli bakterie fermentacji mlekowej, której poddawana jest kapusta pekińska wraz z innymi warzywami wykorzystywanymi do przygotowania tej potrawy. Jak wiadomo, probiotyki są korzystnymi dla zdrowia mikroorganizmami, wspierającymi pracę układu trawiennego i wzmacniającymi odporność.

Przedstawiam przepis, który stworzył Amerykanin pochodzenia koreańskiego, Edward Lee – właściciel wielokrotnie nagradzanej restauracji 610 Magnolia w Louisville w stanie Kentucky. Jego specjalnością jest kimchi duszone z wiejską szynką i cebulą. Kimchi to łatwy do przygotowania wegetariański dodatek do potraw, ale można też je kupić jako danie gotowe, w słoiku. W tej postaci kimchi jest dostępne zarówno w supermarketach, jak i przez Internet. Kapusta galicyjska ma smak łagodniejszy niż jarmuż, ale wyróżniają ją bardziej mięsiste liście. Pokrojone w cienkie paski i zmieszane z kimchi są pyszne także na surowo, stanowią idealny dodatek do grillowanych mięs.

Kapusta galicyjska z kimchi

Przepis na trzy filiżanki:

Usuń łodygę z kapusty galicyjskiej. Ułóż liście w stos, zwiń je następnie w rolkę, pokrój na cienkie paski jak makaron. Wymieszaj z kimchi, pokrop octem ryżowym i oboma olejami. Jeszcze raz dobrze wymieszaj. Tuż przed podaniem dodaj migdały.

Autor publikacji:
Debby Maugans

Mieszka w Asheville w Karolinie Północnej, jest autorką licznych artykułów i książek o żywności, z których najpopularniejsze to "Small Batch Baking", "Small Batch Baking for Chocolate Lovers" i "Farmer and Chef Asheville".

Zobacz więcej artykułów tego eksperta
Wczytaj więcej
Nasze magazyny