Jesteś terapeutą?

Nie wolno oszukiwać na zdrowej diecie

Naukowcy odkryli, że zjedzenie pizzy (nawet tylko od czasu do czasu) niweluje korzyści, jakie daje na przykład dieta śródziemnomorska.

Artykuł na: 2-3 minuty dieta
Zdrowe zakupy

Im ściślej trzymamy się jadłospisu – i nie oszukujemy – tym będziemy zdrowsi, i z wiekiem będziemy cieszyć się dobrą pamięcią. Pozwalanie sobie na odstępstwa od zaleceń dietetycznych – skuszenie się na burgera z frytkami zamiast obiadu złożonego z pieczonej ryby i warzyw – ma swoje skutki. To pogorszenie funkcji poznawczych mózgu.

Badacze z Ośrodka Medycznego Uniwersytetu Rush przez 19 lat śledzili stan umysłowy i dietę 5 tys. osób po 65. r.ż. Odkryli, że te, które nadal jadały produkty przetworzone, cukier i słodycze, uzyskały niewielkie bądź zerowe korzyści ze zdrowego jedzenia, które również jadły. Osoby, które uczciwie przestrzegały diety, miały wiek umysłowy o niemal 6 lat młodszy, niż uczestnicy badań, którzy jedli głównie dania przetworzone.

Co więcej, dieta śródziemnomorska zmniejsza również ryzyko chorób serca, raka i cukrzycy. – Im więcej włączymy do diety zielonych warzyw liściastych, jagód, oliwy z oliwek i ryb, tym lepiej zadziałamy dla naszych starzejących się mózgów i ciał – mówi kierująca badaniem dr Puja Agarwal.

Bibliografia
  • AlzheimersDement,2021Jan7.doi:10.1002/alz.12277
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT