Jesteś terapeutą?

COVID-19: Tlenek azotu zapobiega niewydolności oddechowej

Skuteczną strategią w walce z covid-19 wydaje się stosowanie terapii inhalacyjnych, w tym wziewnego tlenku azotu (NO).

Artykuł na: 2-3 minuty zagrożenia pacjent
Zdrowe zakupy

Międzynarodowy zespół akademików dokonał przeglądu badań dotyczących aktywności antywirusowej tego gazu w warunkach klinicznych, przedklinicznych i badawczych oraz jego korzystne skutki w leczeniu powikłań klinicznych u pacjentów zakażonych koronawirusami i innymi wirusowymi chorobami układu oddechowego, w tym covid-19.

W czasie ostatnich 2 dekad naukowcy wykazali, że tlenek azotu nie tylko ma znaczenie w regulacji ciśnienia krwi i gojeniu się ran, ale również działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo oraz przeciwnowotworowo.

Obserwacje chorych na covid-19, którym podawano tlenek azotu, dowiodły, że może on nie tylko zapobiegać niewydolności oddechowej, ale też bezpośrednio zwalczać wirusy. W trakcie badań zauważono, że dobre efekty przynosi podawanie tlenku azotu zarówno drogą wziewną, jak i ogólnoustrojowe za pośrednictwem nanocząstek.

Okazało się wręcz, że ta druga metoda ma sporo plusów w trakcie zakażenia covid-19. Nanocząstki można bowiem zaprojektować tak, aby zapewniały długotrwałe uwalnianie tlenku azotu bezpośrednio w pożądanym miejscu aplikacji oraz w odpowiednich stężeniach, wzmacniając jego korzystne działanie i minimalizując skutki uboczne. Obecnie testowane są 3 protokoły wykorzystujące terapię z udziałem tlenku azotu przeciwko koronawirusowi.

Bibliografia
  • Virus Res. 2021 Jan 2;291:198202

Wczytaj więcej
Nasze magazyny