Jesteś terapeutą?

Komórki macierzyste na porost włosów

Jednym z najstarszych problemów zdrowotnych i kosmetycznych, z jakimi mierzy się ludzkość, jest utrata włosów. Naukowcy mają pomysł, jak w końcu go rozwiązać.

30 lipiec 2019
Artykuł na: 2-3 minuty włosy i paznokcie
Zdrowe zakupy

Co jakiś czas pojawia się informacja, że specjaliści są coraz bliżej wylezienia sposobu na porost gęstych włosów u łysiejących osób. Media pękają w szwach od reklam cudownych szamponów czy suplementów. Ale niewiele tak naprawdę dzieje się w tym temacie - większość dostępnych środków, chociaż może wspomagać organizm, nie rozwiązuje problemu u podstaw.

Teraz eksperci przedstawiają nową metodę leczenia łysienia: przeszczep komórek macierzystych. Czym różni się on od znanego już przeszczepu włosów? W przypadku tego drugiego przenosi się w ramach przeszczepu autologicznego (dawca i biorca to ta sama osoba) rozwinięte już włosy, które pewnego dnia zakończą żywot i wypadną, a na ich miejsce trzeba będzie wszczepić nowe. Przeniesienie komórek macierzystych powinno sprzyjać wyrastaniu włosów i zmniejszać konieczność kolejnych przeszczepów.

Cykl życia włosa może trwać nawet kilka lat, zawsze jednak kończy się jego śmiercią (katagen). W fazie telogenu martwy włos powinien zostać zastąpiony nowym i to właśnie w przypadku osób łysych chcą osiągnąć naukowcy.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny