Co odpowiada za starzenie się organizmu? Przyczyn jest kilka, a wśród głównych wymienia się stres oksydacyjny, który uszkadza mitochondria oraz skracanie telomerów podczas każdego podziału komórki. Ponadto z wiekiem powstaje coraz mniej nowych komórek, co również przyczynia się do pogorszenia wszystkich funkcji organizmu.
Do tej listy należy dodać również tzw. komórki zombie, które nie dzielą się, ale też nie umierają. Są one winne stanom zapalnym, których liczba zwiększa się z wiekiem, prowadząc m.in. do niewydolności nerek i cukrzycy typu 2.
Badacze z Kliniki Mayo w Rochester (Stany Zjednoczone) postanowili sprawdzić, czy podanie specjalnej substancji, która zabije komórki zombie, wpłynie korzystnie na organizmy myszy. Udało się: w 6 miesięcy od rozpoczęcia eksperymentu poprawie uległa praca nerek i reakcja na stres, zwierzęta też były bardziej ruchliwe i zapadały na nowotwory później niż grupa kontrolna.
Zdaniem Dominica Withersa z Imperial College London (Wielka Brytania), powstrzymanie aktywności komórek zombie to ważny cel dla medycyny.
Czekamy zatem na lek ukierunkowany na nie.