Jesteś terapeutą?

Pierwsze w Polsce sztuczne serce

Jest mniejsze od organu, który ma zastąpić i nie może działać bez zewnętrznego zasilania. Mimo to sztuczne serce pozwoli panu Mieczysławowi znów aktywnie uczestniczyć w życiu rodzinnym.

03 sierpień 2018
Artykuł na: 2-3 minuty serce technologia
Zdrowe zakupy

Liczne zawały serca, przewlekła niewydolność nerek i pogarszający się stan całego układu krążenia - to tylko niektóre z problemów zdrowotnych pana Mieczysława. Mężczyzna nie kwalifikował się do przeszczepu serca, co było dla niego równoznaczne z wyrokiem. Być może dlatego też to właśnie on został pierwszym w Polsce człowiekiem z całkowicie sztucznym sercem (TAH).

Przez 6 godzin zespół 15 lekarzy i pielęgniarek przeprowadzał zabieg, w wyniku którego serce pana Mieczysława zastąpiono maszyną. Teraz, miesiąc po operacji, pan Mieczysław czuje się dobrze. Niewykluczone, że niedługo będzie mógł opuścić szpital.

Sztuczne serce działa dzięki zewnętrznemu napędowi - urządzeniu wielkości walizki podróżnej. Ze względu na swoje rozmiary ogranicza ono pacjenta, dlatego też producenci sztucznego serca wyposażyli je w wersję mobilną napędu, którą chory może bez trudu wszędzie ze sobą zabrać.

Na świecie przeprowadzono już ponad 1800 operacji wszczepienia całkowicie sztucznego serca.

Schemat budowy ludzkiego serca i całkowicie mechanicznego serca (TAH). Fot. Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT