Jesteś terapeutą?

Przeciwsłoneczne soczewki kontaktowe

W Stanach Zjednoczonych wkrótce pojawią się szkła kontaktowe, które zachowują się jak fotochromowe okulary - reagują na natężenie światła.

28 maj 2018
Artykuł na: 2-3 minuty technologia opalanie
Zdrowe zakupy

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zgodziła się na dopuszczenie do użytku nowatorskich soczewek kontaktowych. Będą one sporym ułatwieniem dla osób, które muszą pracować w magazynach i często przechodzić z ciemnych pomieszczeń na zewnątrz oraz dla użytkowników szkieł kontaktowych, którzy chcą zachować ostrość wzroku w słoneczne, letnie dni.

Działanie soczewek opiera się na tej samej zasadzie, co szkieł fotochromowych w okularach: w przypadku kontaktu z jasnym światłem ciemnieją i odwrotnie - stają się transparentne w mroku. Ich efektywność sprawdzono na grupie 24 ochotników, którzy mieli prowadzić samochody w dzień lub w nocy. Nie stwierdzono problemów z obsługą pojazdów. Mimo to przeprowadzono jeszcze kilka badań na łącznej grupie 1000 osób. Wszystkie przebiegły pomyślnie.

Nowe soczewki nie dla każdego

Soczewki nie są przeznaczone dla osób ze stanami zapalnymi oczu (zapalenie spojówek i brzegów powiek) lub zakażeniem tego narządu. Również cierpiący z powodu zespołu suchego oka powinni wystrzegać się noszenia szkieł kontaktowych. Nowe soczewki nie nadają się do stosowania pod wodą, powinny być też zdejmowane na noc.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT