Jesteś terapeutą?

Inteligentna kapsułka i gazy jelitowe

Elektroniczne urządzenie wielkości tabletki pozwoli poznać przyczyny nadmiernej produkcji gazów i ułatwi przygotowanie odpowiedniej terapii.

15 styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty jelita mikrobiom technologia
Zdrowe zakupy

Połączone zespoły naukowców z RMIT University i Monash University stworzyły robota o długości 26 mm i średnicy 9,8 mm, który mierzy poziom dwutlenku węgla, tlenu i wodoru oraz bada temperaturę otoczenia. Zebrane informacje przesyła do systemu. Specjalna aplikacja na urządzenia mobilne pozwoli odczytać pozyskane informacje.

Mała kapsułka ma do wykonania wielkie zadanie. Niestrawność i nadprodukcja gazów to problemy dotykające sporą części populacji. Czasem przyczyną wzdęć jest dieta, kiedy indziej brak równowagi biomu jelitowego. Ten wynalazek ułatwia diagnozę - pacjent będzie na bieżąco informowany, co dzieje się w jego jelitach.

Pierwsze badania przeprowadzono na świni. Teraz inteligentna kapsułka przeszła pomyślnie pilotażowe badanie kliniczne. Ochotnik przez 2 dni spożywał pokarmy bogate w błonnik, a następnie połknął inteligentną kapsułkę. Dieta wywołała u niego problemy z układem trawiennym, kapsułka wysyłała w tym czasie informacje o wysokim stężeniu tlenu w jelitach. Badanie kału wykazało nadmierny rozrost szczepów bakterii beztlenowych powiązanych z zaburzeniami pracy jelit.

Następnie ochotnik 2 dni odżywiał się produktami ubogimi w błonnik. Po ponownym połknięciu kapsułki naukowcy odebrali informacje o wysokim stężeniu wodoru w jelitach. Procesy trawienne zostały wstrzymane i ochotnik musiał uzupełnić dietę o błonnik, aby wszystko wróciło do normy.

W drugiej fazie badania 2 uczestników odżywiało się pokarmami bogatymi w błonnik, a 2 było na diecie ubogiej we włókna. Tak jak w pierwszej fazie, kapsułki przekazywały dane dotyczące składu gazów w jelitach, a wyniki eksperymentu były zbliżone do pilotażowych.

Wszystko wskazuje, że inteligentna kapsułka rzeczywiście może ułatwić monitorowanie i diagnozowanie problemów z jelitami.

Bibliografia

  1. Nature Electronics 1, 79–87 (2018) doi: 10.1038/s41928-017-0004-x
  2. https://arstechnica.com/science/2018/01/with-ingestible-pill-you-can-track-fart-development-in-real-time-on-your-phone/
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT