Jesteś terapeutą?

Czy bakterie zwalczą raka?

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem – ale czy wróg mojego wroga może okazać się sprzymierzeńcem? Naukowcy uważają, że tak.

23 lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty rak
Zdrowe zakupy

Gram-dodatnie bakterie Clostridium novyi najlepiej czują się w środowisku o niskiej zawartości tlenu. Te żyjące w glebie mikroby produkują enzymy, które mogą zabijać komórki ssaków. Zespół Saurabha Sahy z BioMed Valley Discoveries w Kansas City (Stany Zjednoczone) postanowił wykorzystać to w terapii raka.

Pierwsze doświadczenie przeprowadzono na 16 psach (guzy nowotworowe psów przypominają ludzkie). Naukowcy wstrzyknęli im odpowiednio przygotowane bakterie (nie mogły one wyrządzić poważnych szkód w organizmie) i po 3 tygodniach zauważyli, że u 6 osobników guzy zmniejszyły się lub też całkowicie znikły.

Zachęceni tym wynikiem, badacze przystąpili do kolejnego eksperymentu. Tym razem bakterie wstrzyknięto kobiecie, która miała raka wątroby, płuc i tkanek miękkich, opornego na standardowe metod terapii. Po miesiącu eksperci zaobserwowali skurczenie się jednego z guzów tkanek miękkich.

Saha podkreśla, że mimo obiecujących wyników badań, terapia bakteriami nie zastąpi konwencjonalnych metod leczenia raka, ale może je wspomagać.

Źródło: Science Translational Medicine 13 Aug 2014: Vol. 6, Issue 249, pp. 249ra111 DOI: 10.1126/scitranslmed.3008982

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT