Komórki macierzyste - rodzaje i rola w leczeniu chorób

W marcu bieżącego roku pojawiły się dwa doniesienia ze świata nauki, które wzmocniły powszechną już fascynację komórkami macierzystymi, a zwłaszcza ich niezwykłymi funkcjami pełnionymi w organizmie, wyznaczającymi nowe kierunki rozwoju medycyny.

Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Rodzaje komórek macierzystych

Komórki macierzyste mimo wspólnej nazwy różnią się między sobą. Ze względu na zdolności do różnicowania dzielą się one na cztery rodzaje.

  • Totipotencjalne komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolne komórki organizmu, łącznie z komórkami łożyska. Są najbardziej wszechstronne ze wszystkich komórek (łac. totus - cały, całkowity).
  • Pluripotencjalne komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom organizmu z wyjątkiem komórek łożyska. Ich zdolności przekształcania się są niemal nieograniczone (łac. plus - więcej).
  • Multipotencjalne komórki macierzyste mogą przekształcić się w wiele komórek konkretnych organów, ale nie są tak "elastyczne", jak komórki totipotencjalne czy pluripotencjalne1 (łac. multum - dużo).
  • Unipotencjalne komórki macierzyste przekształcają się tylko w konkretny typ komórek, np. naskórka, wątroby2 (łac. unus - jeden).

Jaką rolę pełnią komórki macierzyste?

Coraz bardziej wydłuża się lista możliwych zastosowań komórek macierzystych. Rośnie liczba publikacji poświęconych kolejnym odkryciom. Łatwo ulec przekonaniu, że nie ma schorzenia czy problemu, którego nie udałoby się rozwiązać za pomocą komórek macierzystych. Komórki macierzyste potrafią przekształcić się w dowolny potrzebny organ lub tkankę, złagodzić stan zapalny, powstrzymać rozwój choroby autoimmunologicznej.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze proces namnażania komórek przebiega zgodnie z planem. Nasi sprzymierzeńcy mogą nas zdradzić i stać się największymi wrogami. Zdarza się, że w czasie rozwoju zarodka komórki macierzyste nie poddają się rozkazom genów i przybierają postać innych tkanek niż planowane. W wyniku tego powstają potworniaki (teratoma, od gr. teras - potwór), czyli nowotwory, które mogą doprowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej lub nawet śmierci3. Jeżeli ich umiejscowienie na to pozwala, zostają usunięte chirurgicznie.

Bibliografia

  1. https://stemcell.ny.gov/faqs/what-difference-between-totipotent-pluripotent-and-multipotent
  2. "Stem Cell Repair and Regeneration", redakcja Nagy A Habib, Myrtle Y Gordon, Nataša Levičar, Long Jiao, Gilbert Thomas-Black, s. 6. goo.gl/ItDq3h
  3. http://emedicine.medscape.com/article/281850-overview
Autor publikacji:
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 3/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny