Jesteś terapeutą?

Mitochondrium - sprzymierzeniec w walce z chorobami

Zanik mięśni, osłabienie wzroku, słuchu i węchu; pogorszenie pracy tarczycy, utrata elastyczności skóry, zaburzenia płodności, nowotwory... Co łączy wszystkie te schorzenia? Uszkodzenia mitochondrium komórkowego!

27 wrzesień 2016
Artykuł na: 9-16 minut suplementy długowieczność
Zdrowe zakupy

Mitochondria to organella występujące w każdej komórce organizmu. Nie tylko chronią nas przed wieloma chorobami, ale też bez nich nie moglibyśmy żyć. Generują ok. 95% energii powstającej w komórkach.

Mitochondrium - obrońca organizmu

Mitochondria współuczestniczą także w wielu innych procesach: mają wpływ na specjalizację komórki, jej wzrost, a nawet apoptozę (proces samounicestwienia komórki). Są tym samym naszymi sprzymierzeńcami w walce z nowotworami.

Komórki nowotworowe mnożą się w sposób niekontrolowany i pozostają "głuche" na "komendę" apoptozy. Niektóre z nich, przyjmując charakter złośliwych, a nawet rakowych komórek, bezpośrednio zagrażają naszemu życiu. Zdrowe mitochondria chronią nas przed rozrostem szkodliwej tkanki.

Łatwo więc zauważyć, że żaden organizm nie jest w stanie bez nich funkcjonować.

Wrogowie i sprzymierzeńcy mitochondrium

Mitochondrium posiada własne DNA, niezależne od łańcucha znajdującego się w jądrze komórkowym. Niestety, kwas deoksyrybonukleinowy tego cudownego organellum łatwo ulega zniszczeniu w trakcie procesu spalania (wytwarzania energii komórkowej). Powstające wtedy wolne rodniki (cząsteczki tlenu, które nie posiadając kompletu elektronów, "kradną" je z innych cząsteczek, wywołując tym samym reakcję łańcuchową) przyczyniają się do degradacji mitochondriów i powstawania w nich nieodwracalnych szkód.

W konsekwencji pojawiają się problemy z funkcjonowaniem organizmu - serca, wątroby, układu nerwowego - a także schorzenia narządów zmysłu, kłopoty ze skórą, a nawet niepłodność!

Sprzymierzeńcami mitochondrium w walce z wolnymi rodnikami są substancje zwane mitoceutykami. Należą do nich:

 • koenzym Q10 (zawierają go szpinak, brokuły i ryby)
 • witaminy B2, B3, B12, C i D3
 • enzymy obronne: SOD (dysmutaza nadtlenowa), GPX (peroksydaza glutationowa) i KAT (katalaza)
 • kwasy tłuszczowe omega-3 (można je znaleźć głównie w rybach)
 • magnez (źródła: gorzka czekolada, fasola, makrele)

  Fot. By Louisa Howard / Wikimedia.org

 • mangan (źródła: kakao, orzechy)
 • selen (źródła: pszenica, pestki dyni)
 • cynk
 • chrom (źródła: kukurydza, jabłka)

Co prawda wielu z tych substancji dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, jednak niski poziom przyswajalności składników odżywczych może nie gwarantować wystarczającego wsparcia dla mitochondriów.

Quinomit - bądź przyjacielem swojego organizmu

Dobrym rozwiązaniem jest zatem dostarczenie organizmowi mitoceutyków, między innymi  w postaci płynnej formy koenzymu Q10, którego przyswajalność jest wielokrotnie większa od innych , klasycznych preparatów w postaci kapsułki , czy proszku.

Płynny Koenzym Q10 w postaci nanocząsteczkowej (występuje w Sanomit Q10 direkt, Siamit Q10 Comb, Quinomit Q10 Fluid) jest najbardziej aktywnym i efektywnym koenzymem Q10 niezbędnym do prawidłowej ochrony i aktywacji naszych mitochondriów. Dlaczego to takie ważne?

Liczba mitochondriów w komórce związana jest z zapotrzebowaniem danej tkanki na energię (największą ilość mitochondriów zawierają komórki mięśnia sercowego, komórki nerwowe, komórki zmysłów, komórki jajowe), natomiast sprawność mitochondriów zależy głównie od odpowiedniego ich zaopatrzenia w koenzym Q10.  Z tego właśnie powodu koenzym Q10 określany jest mianem kluczowej substancji mitochondrialnej.

Oprócz pośredniczenia w wytwarzaniu energii, koenzym Q10 jest bardzo skutecznym lipofilnym (rozpuszczalnym w tłuszczach) antyoksydantem. Neutralizuje wolne rodniki w błonach komórkowych i dzięki swojej obecności zapewnia utrzymanie płynności błon komórkowych oraz niezakłóconą komunikację międzykomórkową. Koenzym Q10 uczestniczy również w regeneracji witaminy E, która jest w dużym stopniu zużywana przez wolne rodniki.

Zaopatrywanie organizmu w koenzym Q10 wiąże się  indywidualnymi cechami danego organizmu oraz z okolicznościami życia (stresem, nieprawidłową dietą, zanieczyszczeniem środowiska). Żelazna reguła głosi, że podstawowe zapotrzebowanie zwiększa się z każdym dodatkowym obciążeniem. Obciążenia psychiczne, czy długotrwałe choroby odgrywają przy tym o wiele większą rolę niż nadwyrężenie fizyczne.

 • Objawami niedoboru koenzymu Q10 są m. in.: 
 • ogólne zmęczenie oraz zmniejszenie wydolności organizmu
 • osłabienie siły mięśni
 • ograniczenie sprawności myślenia i koncentracji
 • brak ostrości widzenia
 • zmniejszenie elastyczności skóry

Preparat jest wolny od sztucznych barwników i alergenów (laktozy, drożdży i glutenu) oraz bezpieczny dla diabetyków. Quinomit oraz inne preparaty wspomagające mitochondria można nabyć na www.mito-pharma.pl.

Dlaczego warto już dziś zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów? Wszelkie uszkodzenia w ich DNA są nieodwracalne. A przecież rola, jaką te cudowne organella pełnią w naszym organizmie, jest nieoceniona i niezastąpiona!

Wspierając ochronę DNA mitochondriów, przyczyniamy się do profilaktyki wielu chorób. Lepiej przecież zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Konferencja "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych"

Ósmego października w Poznaniu odbędzie się konferencja pt. "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych", dedykowana lekarzom wszystkich specjalizacji, dietetykom oraz osobom, które chciałyby zapoznać się z dokonaniami Medycyny Mitochondrialnej - najskuteczniejszej współczesnej terapii chorób neurodegeneracyjnych, metabolicznych czy mitochondrialnych.

Jest to pierwsza w Polsce Konferencja Mitochondrialna, którą poprowadzą najwybitniejsze osobowości świata nauki zajmujące się szeroko pojętą profilaktyką i terapią mitochondrialną, opartą na celowanej diagnostyce i indywidualnym podejściu do pacjenta.

 • Podczas konferencji zostaną poruszone m.in. następujące tematy:
 • czym jest Medycyna Mitochondrialna i dlaczego została uznana za medycynę przyszłości?
 • na czym polega precyzyjna diagnoza i terapia mitochondrialna i dlaczego organizm człowieka powinien być traktowany jako "całość"?
 • czym są i jaką rolę spełniają mitochondria komórek w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych?
 • jak leczyć szumy uszne - symptom pozornie niezwiązanych ze sobą chorób?

W konferencji wezmą udział:

Dr Franz Enzman

Najwybitniejszy specjalista z dziedziny Medycyny Mitochondrialnej na świecie. Dr Enzman jest przede wszystkim wybitnym lekarzem i biochemikiem, którego największą pasją  są właśnie …mitochondria komórkowe.

Mitochondrium ©fotoliachagpg

Opracowana przez niego koncepcja Mito-Med dała podstawy do rozwoju Medycyny Mitochondrialnej w Europie i na Świecie oraz zmusiła wielu wybitnych medyków tego świata  do zweryfikowania swojej wiedzy na temat diagnozowania oraz terapii wielu pozornie nieuleczalnych chorób. Dr Enzmann  jest również  twórcą receptury pierwszego płynnego preparatu z koenzymem Q10, którego opracowanie było prawdziwym przełomem w terapiach ratujących życie ( zatrzymanie akcji serca).

Oprócz tego dr Enzmann opracował portfolio substancji oddziałujących bezpośrednio na mitochondria komórek, które dzięki swoim właściwościom oraz najwyższej jakości potwierdzonej badaniami są jednymi z najbardziej skutecznych preparatów w terapiach chorób mitochondrialnych, neurodegeneracyjnych i cywilizacyjnych.

Dr Enzmann jest również czynnym naukowcem. Jego wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Mimo swojego dojrzałego wieku dr Enzmann jest również  aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej - IMMA, Niemieckiego Stowarzyszenia Diabetologicznego i Endokrynologicznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Bioimmunoterapii oraz wielu organizacji naukowych i stowarzyszeń.

Dr Bodo Kuklinski

Wybitny niemiecki diagnosta kierujący Centrum Diagnostyki i Terapii Medycyny Środowiskowej w Rostoku, specjalista z dziedziny medycyny środowiskowej. Dr Kuklinski jest przede wszystkim praktykującym lekarzem i bardzo "precyzyjnym" diagnostą. Znany jest z niezwykle wyczerpujących wywiadów z pacjentami, dotyczącymi ich stanu zdrowia, odżywiania się, ilości snu, obciążeń genetycznych itd. Jego rozmowy z pacjentami pozwalają nie tylko na zlecenie odpowiedniej diagnostyki, ale również na postawienie prawidłowej diagnozy i zalecenie skutecznej terapii.

Dr Kuklinski bywa również wykładowcą na uczelanich medycznych oraz jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz książek. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej – IMMA, Niemieckiego Towarzystwa Badań Stosowanych, Niemieckiego Towarzystwa Toksykologii i wielu innych stowarzyszeń i organizacji naukowych.

Dr Agnieszka Szczepek

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Alberta, kierownik laboratorium badawczego w Zakładzie Otolaryngologii szpitala Charité w Berlinie. Dr Szczepek jest autorką około 80 publikacji naukowych oraz członkiem Europejskiej sieci naukowej TINNET.

Dr Patrycja Szachta

Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego VitaImmun w Poznaniu. Dr Szachta jest absolwentką Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykłada na konferencjach medycznych oraz warsztatach dla lekarzy, dietetyków i pacjentów.

Mgr Małgorzata Drobczyńska

Specjalistka ds. wdrażania innowacyjnych badań medycznych w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu. Dr Drobczyńska posiada prawie dziesięcioletnie doświadczenie w badaniach nad nietolerancjami pokarmowymi i zaburzeniami bioty jelit.

Łukasz Sieńczewski

Absolwent dietetyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Łukasz Sieńczewski prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu probiotykoterapii oraz stosowania diet eliminacjyno-rotacyjnych w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób, przede wszystkich chorób autoimmunologicznych.

Mgr Paulina Ihnatowicz

Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Mgr Ihnatowicz ukończyła kierunek Dietetyka i otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Obecnie pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum. Razem z Emilią Ptak-Kasica prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.

Mgr Emilia Ptak-Kasica

Dietetyk kliniczny i sportowy. Mgr Ptak-Kasica pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum, bierze też udział w wydarzeniach takich jak Kongres Zapytaj Trenera. Mgr Ptak-Kasica jest absolwentką Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła kierunek Dietetyka, a dyplom odebrała z wyróżnieniem. Razem z Pauliną Ihnatowicz prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.

Każdy uczestnik konferencji uzyska Certyfikat Uczestnictwa oraz materiały z prelekcji i inne wartościowe materiały edukacyjne.

Osoby zainteresowane mogą poznać więcej szczegółów oraz dokonać rejestracji pod adresem www.terapiemitochondrialne.pl.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT