Jesteś terapeutą?

Terapia genowa już dostępna w Polsce

Interwencyjne Centrum Neuroterapii w Warszawie otwiera pierwszy w Europie oddział, na którym wadliwe geny będą zastępowane prawidłowymi, co może pomóc w leczeniu choroby Parkinsona oraz guzów mózgu.

04 kwiecień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty mózg rak pacjent
Zdrowe zakupy

Otwarcie Interwencyjnego Centrum Neuroterapii pozwoliło na zakup nowoczesnego sprzętu monitorującego pracę mózgu pacjentów.

Nowatorska metoda, z której skorzystać chcą Polacy, stosowana jest w tej chwili w zaledwie jednej klinice na świecie (w San Francisco w Stanach Zjednoczonych) przez naszego rodaka - prof. Krzysztofa Bankiewicza z Wydziału Neurochirurgii Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Pochodzący z Krakowa lekarz (absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego) opatentował nowatorską metodę leczenia choroby Parkinsona. Dzięki jego pomysłowi na wykorzystanie terapii genowej także w naszym kraju już wkrótce będzie można leczyć m.in. schorzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz guzy i nowotwory mózgu dokonując zmian w materiale genetycznym pacjenta.

Terapia genowa polega na zastępowaniu uszkodzonych genów ich prawidłowo działającymi odpowiednikami. Największym problemem do rozpowszechnienia tej przynoszącej zaskakujące efekty metody są jednak niezwykle wysokie koszty leków wspomagających jej działanie.

Z tego powodu trwają jeszcze konsultacje z firmami farmaceutycznymi, które mogą importować niezbędne preparaty z USA oraz negocjacje z Ministerstwem Zdrowia w sprawie uzyskania wymaganych zezwoleń na dokonanie takich zakupów oraz stosowanie tego typu środków przez polskich specjalistów z Interwencyjnego Centrum Neuroterapii.

 

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny