Jesteś terapeutą?

10 milionów dolarów za wykrywacz chorób ze Star Treka

2016 rok może okazać się przełomem w diagnostyce medycznej dzięki zwycięzcy prestiżowej nagrody Tricorder X Prize za projekt przenośnego urządzenia do wykrywania chorób.

04 styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty technologia pacjent
Zdrowe zakupy

Fani kultowego serialu Star Trek mogą wkrótce przekonać się, że pomysły rodem z fantastycznonaukowych opowieści stają się faktem.

Tricorder, czyli używany przez załogę kosmiczny detektor chorób umożliwiający bezinwazyjne wykrycie zmian chorobowych w organizmie, już niedługo może przestać być tylko fikcyjną mrzonką.

Tricorder ze Star Treka używany do detekcji zmian chorobowych już wkrótce może stać się rzeczywistością.

Fundacja X Prize, przyznająca wielomilionowe nagrody za projekty wyjątkowych urządzeń zmieniających świat, ogłosi w tym roku nazwiska laureatów na projekt tego niezwykłego gadżetu.

Do finału zakwalifikowało się siedem drużyn z takich krajów jak: Stany Zjednoczone, Tajwan, Indie i Kanada, które wymyśliły ultralekkie aparaty (do 2,2 kg) wykrywające nawet do 16 różnych chorób.

Wśród dolegliwości, które można zdiagnozować za pomocą nowoczesnego sprzętu znajduje się m.in. cukrzyca, anemia, migotanie przedsionków, zapalenie płuc i przewlekła obturacyjna choroba płuc, krztusiec, zapalenie ucha środkowego, bezdech senny, czy zakażenie dróg moczowych.

Pula nagród w konkursie na projekt tricordera wynosi 10 milionów dolarów. Ich sponsorem jest kalifornijska firma Qualcomm specjalizująca się w komunikacji bezprzewodowej.

X-Prize Foundation Fundraing Video from Jeff Turick on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT