Jesteś terapeutą?

Medyczyny Nobel za badania nad pasożytami

Tegoroczna Nagroda Nobla z medycyny trwfiła do Williama C. Campbella z Drew University, Satoshi Ōmury - japońskiego naukowca z Uniwersytetu Kiasato oraz Youyou Tu z Chińskiej Akademii Medycznej w Pekinie.

06 październik 2015
Artykuł na: 2-3 minuty technologia pasożyty
Zdrowe zakupy

Nagroda Nobla 2015 z medycyny i fizjologii została przyznana dla pochodzącego z Irlandii amerykańskiego naukowca Williama C. Campbella oraz Japończyka -  Satoshi Omury, którzy wspólnie przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna, a także chińskiej lekarki Youyou Tu za zwalczanie malarii. 

Nagroda Nobla 2015 z medycyny i fizjologii trafiła w tym roku do USA, Japonii i Chin.

Tym razem uhonorowano pochodzącego z Irlandii amerykańskiego naukowca Williama C. Campbella oraz Japończyka -  Satoshi Omury, którzy wspólnie przyczynili się do leczenia takich chorób jak słoniowacizna, a także chińskiej lekarki Youyou Tu za zwalczanie malarii.

Odkrycia wyróżnionych naukowców pozwoliły udoskonalić leczenie ślepoty rzecznej i malarii, co może przyczynić się do ocalenia życia wielu milionów ludzi.

Na efekty badań prowadzonych przez Campbella i Ōmura nie trzeba było długo czekać.

Dzięki opracowaniu leku przeciwko ślepocie rzecznej, który doprowadza do zmniejszenia ryzyka zakażenia i hamuje namnażanie przenoszących je larw czarnej muchy, udało się niemal całkowice wyeliminować tę chorobę w Ekwadorze i Kolumbii.

Ślepota rzeczna przenoszona jest przez nicienie wędrujące pod skórą w okolice oczu i uszkadzające wzrok. Na chorobę tę zostało zdiagnozowanych już 18 milionów ludzi na świecie.

Prace chińskiej uczonej - Youyou Tu z Pekinu pozwoliły natomiast do udoskonalenia procesu leczenia malarii przenoszonej przez komara z rodzaju Anopheles.

Laureaci Nagrody Nobla 2015 z medycyny i fizjologii:

 Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT