Jesteś terapeutą?

Przełom w medycynie - udany przeszczep nerki od świni

To historyczny moment w medycynie przeszczepowej - po raz pierwszy organizm człowieka nie odrzucił przeszczepionego od zwierzęcia narządu.

Artykuł na: 2-3 minuty przeszczepy pacjent
Zdrowe zakupy

Procedurę przeszczepową przeprowadzono w Langone Health przy Uniwersytece w Nowym Jorku. Amerykańscy chirurdzy przeprowadzili udany przeszczep nerki, którego dawcą była świnia, a biorcą człowiek. Geny świni zostały zmodyfikowane tak, aby tkanki nie zawierały cząsteczki odpowiedzialnej za niemal natychmiastowe odrzucenie przeszczepu przez układ odpornościowy biorcy.

Biorcą nerki była kobieta z martwym mózgiem, u której rozwinęła się dysfunkcja nerek. Rodzina wyraziła zgodę na przeprowadzenie eksperymentalnego przeszczepu, przed tym jak kobieta miała zostać odłączona od aparatury podtrzymującej życie.

Przeszczepiona nerka była non stop monitorowana przez trzy dni, podjęła pracę i produkowała oczekiwaną ilość moczu.

Wyniki testów funkcji przeszczepionej nerki „wyglądały całkiem normalnie” – powiedział chirurg transplantolog dr Robert Montgomery, który prowadził badanie.

To przełomowe wydarzenie daje nadzieję na kolejne pozytywne zmiany, które doprowadzą do zmniejszenia deficytu narządów nadających się do przeszczepu i ratowania życia drugiemu człowiekowi.

Aktualnie w Stanach Zjednoczonych prawie 107 000 osób czeka na przeszczepy narządów, w tym ponad 90 000 czeka na nerkę. Czas oczekiwania na nerkę wynosi średnio od 3 do 5 lat.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT