Jesteś terapeutą?

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

18 marzec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty ból leki
Zdrowe zakupy

Opioidy takie jak morfina wiążą się w mózgu ze specjalnymi receptorami, zwanymi receptorami opioidowymi μ (mi), co prowadzi do złagodzenia bólu. Niestety ceną za ich skuteczność jest uzależnienie i problemy z oddychaniem.

Istnieje jednak alternatywa. Inne opioidy wiążą się z receptorami κ (kappa) i również łagodzą ból, a jednocześnie nie uzależniają. Mogą natomiast wywołać szereg działań niepożądanych.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Północnej Karoliny pod kierownictwem Daniela Wackera używając specjalnej metody rentgenowskiej (rentgenografia strukturalna) i komputerowych modeli zaprojektował nową cząsteczkę opioidową. Wiąże się ona z receptorami κ i nie tylko zmniejsza ból, ale też jej stosowanie wiąże się ze znacznie łagodniejszymi działaniami niepożądanymi i nie prowadzi do uzależniania.

- Wierzę, że to badanie przyspieszy prace nad alternatywną farmakoterapią ukierunkowaną na receptory kappa - powiedział Wacker.

Bibliografia

  1. Cell, doi.org/chz8
  2. New Scientist, 13 January 2018, s. 17
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT