Jesteś terapeutą?

Duże dawki leków szkodzą osobom starszym

Regularne przyjmowanie standardowych dawek popularnych preparatów farmaceutycznych przynosi na starość więcej szkód niż korzyści.

15 luty 2016
Artykuł na: 2-3 minuty leki
Zdrowe zakupy

Leki na nadciśnienie lub obniżenie poziomu cukru we krwi mogą w dłuższej perspektywie okazać się szkodliwe dla osób w podeszłym wieku i powodować zawroty głowy, poczucie dezorientacji, znaczny wzrost ryzyka nagłych upadków, a w niektórych przypadkach mogą nawet stanowić śmiertelne zagrożenie dla starszych ludzi.

Naukowcy uważają, że lekarze powinni zupełnie zrezygnować z przepisywania im tego typu środków, albo przynajmniej znacznie ograniczyć ich dawki. Badania wykazują jednak, że w grupie 212 tysięcy pacjentów tylko co czwartemu zalecono zredukowanie ilości przyjmowanych specyfików, choć z powodzeniem można by to doradzić wszystkim osobom starszym.

W innym badaniu z kolei wykazano, że zaledwie połowa z 600 lekarzy zgodziłaby się z taką diagnozą i rekomendowałaby zrezygnowanie z dotychczas przepisywanej ilości leków na nadciśnienie i obniżenie poziomu cukru we krwi statystycznemu diabetykowi w wieku 77 lat.

Niektórzy medycy obawiają się, że w przypadku osób starszych zmniejszenie dawki leków może okazać się bardziej szkodliwe niż dotychczasowe leczenie. Część z nich boi się pozwów sądowych za niewłaściwe dobranie ilości polecanych preparatów.

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan, którzy doszli do takich wniosków, uważają, że lekarze w dalszym ciągu nie stosują się do zaleceń medycznych, by zmniejszyć dawki leków przepisywanych pacjentom powyżej 70. roku życia.

Heart Rate and Blood Pressure Process Animation - Genius Infotech from Geniusinfotech on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT