Jesteś terapeutą?

Leki przeciwbólowe są tak samo skuteczne jak placebo

Czy da się pokonać ból siłą sugestii? Okazuje się, że zwykłe placebo może przynosić taką samą ulgę jak popularne tabletki.

27 styczeń 2016
Artykuł na: 2-3 minuty psychika leki leki przeciwbólowe
Zdrowe zakupy

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że pigułki przeciwbólowe nie są nam tak niezbędne, jak się do tej pory wydawało. Nawet w przypadku uszkodzeń nerwowych możemy uśmierzyć ból za pomocą własnych myśli na tym samym poziomie, co farmaceutyki.

Efekt porównywalny z działaniem ogólnodostępnych pigułek łagodzących ból można odnieść dzięki środkom niemającym wartości farmakologicznej, czyli zwykłemu placebo.

W ciągu ostatnich 25 lat fenomen efektu placebo zyskał na znaczeniu w przypadku leków przeciwbólowych.

Przeprowadzone wcześniej testy wykazały, że działanie placebo przynosi takie same skutki również w przypadku antydepresantów i leków przeciwpsychotycznych.

Niedawno jednak specjaliści z Uniwersytetu McGill w Montrealu postanowili przeanalizować wyniki badań 84 silnych środków przeciwbólowych przeprowadzonych pomiędzy 1990 a 2013 rokiem. Przez ten czas wskaźnik odczuwania ulgi w bólu osiągany dzięki aktualnie dostępnym lekom został sklasyfikowany na tym samym poziomie, co działanie placebo.

Ludzie, którym podawano placebo, odczuwali o 30% niższy poziom bólu z zakończeń nerwowych. Taki sam efekt osiągano podczas przyjmowania środków przeciwbólowych.

Co ciekawe, wzrost reakcji na działanie placebo był najbardziej zauważalny wśród pacjentów ze Stanów Zjednoczonych. Badania przeprowadzone w Europie oraz Azji nie odnotowały tego typu zmian. Lepsze działanie efektu placebo można było zauważyć na większych próbach i podczas badań przeprowadzanych przez dłuższy okres czasu.

- W rezultacie, firmom farmaceutycznym będzie coraz trudniej udowodnić, że działanie produkowanych przez nich leków jest efektywne i przynosi pozytywne rezultaty - twierdzą badacze.

shiney floaty pills from beeple on Vimeo.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT