Jesteś terapeutą?

Zdrowie dla bogatych - leki droższe niż złoto?

Międzynarodowy kongres hematologiczny w Nowym Jorku przyniósł zaskakujące wieści dla świata medycyny. Eksperci ustalili, że zaledwie 1g nowoczesnych leków - inhibitorów HDAC - może być znacznie kosztowniejszy niż porównywalna ilość złota, platyny czy plutonu!

Artykuł na: 2-3 minuty pacjent leki
Zdrowe zakupy

Zdrowie jest w cenie na całym świecie. Największy zysk dla sprawności całego naszego organizmu i niemałe oszczędności dla naszego portfela, może przynieść profilaktyczne zapobieganie wszelkim schorzeniom. Jeśli jednak przydarzy się nam choroba, najgorsza sytuacja czeka nas w przypadku dostępu do leku na szpiczaka mnogiego, czyli złośliwego nowotworu układu krwiotwórczego.

Dr Joseph R. Mikhael z Kliniki Mayo w Scottsdale w Arizonie przekonuje, że w przeliczeniu na gramy koszty 6 tabletek, które mogą pomóc w takim przypadku pacjentom, są droższe niż złoto, platyna i pluton.

1 gram inhibitora HDAC kosztuje w USA 100 tys. dolarów. Za porównywalną ilość złota zapłacimy 36$, platyny 40$, a plutonu 4 tys. $. Współczesny rynek farmaceutyczny jest zdecydowanie droższy niż rynek metali szlachetnych, a nawet narkotyków.

Wzrost cen leków na świecie budzi coraz większe kontrowersje. Preparaty onkologiczne, które pobudzają układ odpornościowy do walki z nowotworami, mają coraz wyższe ceny. Najnowsze środki są w stanie łączyć ze sobą działanie kilku leków na raz. Mogą skuteczniej walczyć z chorobą, ale ich cena jest wtedy zdecydowanie wyższa. I znów sprawdza się stare powiedzenie - lepiej zapobiegać niż leczyć...

Pills from michael paterson on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT