Uwaga na leki przeciwbólowe! Mogą powodować krwawienie z żołądka!

Powszechnie wiadomo, że istnieje związek między środkami przeciwbólowymi, jak aspiryna czy ibuprofen, a ryzykiem krwawienia z żołądka. Zagrożenie dramatycznie wzrasta wtedy, gdy zastosuje się różne leki jednocześnie. Najbardziej uważać powinni pacjenci w starszym wieku.

03 listopad 2014 Artykuł na: 2-3 minuty
leki leki przeciwbólowe
Zdrowe zakupy

Stosowanie preparatów przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) w połączeniu ze steroidami jest niebezpieczne z powodu najwyższego ryzyka krwawień z układu trawiennego. Naukowcy ostrzegają również, że połączenie środków przeciwbólowych z grupy NLPZ z kortykosteroidami, lekami moczopędnymi oraz przeciwzakrzepowymi jest koktajlem ze „znacznym wzrostem ryzyka” krwawień.

Badacze z Erasmus Medical Centre przypominają lekarzom, że przepisując leki powinni mieć na uwadze możliwe ryzyko dotyczące starszych osób, które leczą się na kilka schorzeń. W przypadku tych pacjentów jest bardzo prawdopodobne, że będą zmuszeni przyjmować równolegle różne leki.

Ich zdaniem niskie dawki aspiryny prawdopodobnie są najbezpieczniejszą opcją, w której krwawienia zdarzają się najrzadziej.

Naukowcy przeanalizowali 114 835 przypadków krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego, w których były przepisywane różne leki z włączeniem środków przeciwbólowych z grup NLPZ czy COX-2 (np. Bextra, Celebrex i Vioxx).

Więcej w dziale: Leczenie konwencjonalne
Wczytaj więcej