Jesteś terapeutą?

Przepisywane leki bywają przyczyną kolejnych chorób

Około 12% pacjentów zapada na nowe choroby i zgłasza kolejne problemy ze zdrowiem, których przyczyną są przepisywane im leki z powodu innych schorzeń. Zdaniem szwedzkich naukowców z Sahlgrenska Academy liczba ta może wzrosnąć nawet do 19%, jeśli osoby aktualnie przyjmujące leki w to uwierzą.

02 maj 2014
Artykuł na: 2-3 minuty leki
Zdrowe zakupy

Naukowcy pod kierownictwem Katji Hakkarainen doszli do swojego odkrycia po wysłaniu 7099 kwestionariuszy do dorosłych respondentów i dopasowaniu ich wyników do 4907 dokumentacji medycznych pacjentów. Około 19% badanych odpowiedziało, że są przekonani, że ich nowe choroby czy problemy zdrowotne spowodowały stosowane przez nich leki na receptę. Badacze natomiast obniżyli ten próg do 12%, dopasowując go do przeanalizowanej dokumentacji medycznej.

Jednakże jeden na pięciu badanych (20%) uważał, że można było zapobiec temu problemowi, zmieniając dawki lub samo leczenie. Rejestry medyczne wskazują, że do 40% problemów zdrowotnych, działań niepożądanych, wynikających ze stosowanych leków na receptę można zapobiec przez zmianę dawkowania danego leku lub zmianę leczenia.

Niemniej naukowcy wnioskują, że można zapobiegać zachorowalności związanej ze stosowaniem leków na receptę. Jest to realny i duży problem, który nie może być bagatelizowany, a medycyna powinna się zająć również tym zagadnieniem.

Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT