Jesteś terapeutą?

Jak długo będziesz żył? 3 proste testy

Długowieczność zależy przede wszystkim od stosowania prawidłowej diety oraz aktywności fizycznej. Istnieją jednak trzy proste testy, które pozwalają obliczyć nasze szanse na przeżycie najbliższych 13 lat.

09 styczeń 2015 Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Jak się ocenić?

Test na długość życia dosyć trudno wykonać w domu z naukową precyzją, przede wszystkim dlatego, że nie ma z kim porównać swoich wyników.

Najtrudniej mierzy się siłę uścisku, zwłaszcza jeśli nie dysponujemy odpowiednim sprzętem, ale sam czas i moc wykonywanego uścisku dają już pewne pojęcie na temat jego siły.

Na szczęście najważniejsze jest zadanie pierwsze, czyli stanie na jednej nodze. Niech punktem odniesienia będzie utrzymanie tej pozycji przez 30 sekund - według tego przyznaj sobie od 0 do 3 punktów. 0 oznacza, że zupełnie nie jesteś w stanie wykonać tego zadania, podczas gdy 3 należy Ci się, jeśli poszło Ci naprawdę nieźle.

0 punktów za każde z zadań - zwłaszcza za stanie na jednej nodze - sygnalizuje, że potrzebna jest radykalna zmiana diety oraz wprowadzenie codziennej aktywności fizycznej!

Śmierć może i jest nieuchronna, ale mimo to niektórzy z nas chętnie dowiedzieliby się, kiedy dokładnie kostucha ma zamiar zapukać do ich drzwi.

Mamy dobre wieści dla osób pragnących poznać odpowiedź na to upiorne pytanie: naukowcy opracowali niedawno trzy testy, pozwalające stwierdzić, jakie jest prawdopodobieństwo, że za 13 lat nadal będziemy żyć.

Testy na długość życia nie są do końca niezawodne, poza tym najlepiej, jeżeli badana osoba ma mniej więcej 53 lata. W takim właśnie wieku było 2766 kobiet i mężczyzn biorących udział w badaniu. Przez następne 13 lat ochotników obserwowano, aby przekonać się, czy faktycznie w wieku 66 lat nadal będą cieszyć się zdrowiem.

Badacze z University of London doszli do wniosku, że osoby będące w stanie najlepiej wykonać wszystkie zadania wchodzące w skład testu najpewniej doczekają 66. roku życia. Prawdopodobieństwo to było 4 razy większe niż u ochotników gorzej radzących sobie z zadaniami. Jeśli chodzi zaś o osoby kompletnie nieradzące sobie z testem na długość życia, ryzyko śmierci przed upływem 13 lat było o wiele większe.

Testy na długość życia przedstawiamy na obrazku. Zwracamy jednak uwagę, że nawet jeśli ktoś nie jest w stanie wykonać żadnego z zadań, nie oznacza to wcale, że powinien od razu wybierać się na tamten świat. Niepowodzenie może sygnalizować konkretny problem kliniczny lub też być po prostu oznaką procesu starzenia. Warto potraktować je więc jako sygnał do poprawy diety i mobilizacji do ćwiczeń, dzięki czemu szanse przeżycia kolejnych 13 lat wzrosną.

Nie jest to zatem wiszący nad głową miecz Damoklesa, a raczej ostrzeżenie, że czas na poważnie zająć się swoim zdrowiem.

Bibliografia

  1. BMJ, 2014; 348: g2219
Wczytaj więcej
Zapisz się i odbierz wybrany magazyn gratis!
Zapisz się i odbierz prezent
Nasze magazyny
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT