Tai Chi - jak odblokować przepływ energii?

Tai Chi to system ćwiczeń angażujących całe ciało, a także sprzyjających kontroli oddechu oraz koncentracji umysłu, może znacząco wpływać na jakość życia, i to nawet po ciężkiej chorobie.

18 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Tai Chi - co to jest?

Tai Chi narodziło się w starożytnych Chinach. Jest to system ćwiczeń fizycznych, których celem jest osiągnięcie świadomej kontroli nad ciałem, zachowanie dobrej kondycji i zdrowia na długie lata. Same ćwiczenia polegają na spokojnym i powolnym wykonywaniu sekwencji ruchów całym ciałem, w skupieniu i przy zachowaniu równowagi. Nie wymagają one wysiłku, czy przyjmowania niefizjologicznych pozycji, nie ma w nich również miejsca na gwałtowne ruchy, które mogłyby doprowadzić do urazu.

Dlatego też tai chi jest dla każdego, niezależnie od wieku i może być bezpiecznie praktykowane przy wielu dolegliwościach. Tai chi jest głęboko zakorzenione w tradycji i filozofii Dalekiego Wschodu, która zakłada istnienie w naszym świecie wszechobecnej, życiodajnej energii qi, oraz dwóch przeciwstawnych sobie, a jednocześnie uzupełniających się emanacji tejże energii, czyli jin i yang. Do czasu, gdy jin i yang pozostają we wzajemnej równowadze, nasz organizm jest zdrowy, a jeśli zostaje ona zachwiana zapadamy na choroby, zarówno fizyczne jak i psychiczne.

Co daje tai chi?

Zadaniem tai chi jest przywrócenie harmonii w naszym ciele i równowagi pomiędzy jin i yang, oraz odblokowanie przepływu energii qi. Regularne ćwiczenie tai chi zwiększa sprawność i ruchomość stawów, oraz poprawia napięcie mięśni kręgosłupa stabilizujących postawę. Likwiduje przy tym niefizjologiczne napięcia mięśniowe powstałe na skutek przewlekłego stresu i przemęczenia. Poprawia również krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca, oraz usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Zaleca się, aby tai chi praktykować na świeżym powietrzu, jak to czynią mieszkańcy krajów Dalekiego Wschodu. Dzięki ćwiczeniom na słońcu organizm może wytworzyć potrzebną do utrzymania zdrowia kości witaminę D, a kontakt z przyrodą poprawia jednocześnie samopoczucie psychiczne i uspokaja.

Tai chi pobudza także autonomiczny układ nerwowy, który unerwia i reguluje pracę wszystkich narządów wewnętrznych. Usuwając blokady w przepływie energii qi przez ciało, tai chi poprawia również samopoczucie psychiczne, zapobiega depresji i uspokaja. A ponieważ wykonywanie poszczególnych ćwiczeń wymaga koncentracji, tai chi uważa się także za jedną z form medytacji, która relaksuje, usuwa natrętne myśli i pomaga z dystansem spojrzeć na problemy. Obniża przy tym poziom hormonów stresu i podnosi poziom neuroprzekaźników odpowiedzialnych za odczuwanie radości i szczęścia.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny