Pęcherz i nerki - jak o nie dbać?

Zdrowe nerki są niezbędne do funkcjonowania całego organizmu. Większość ludzi rodzi się z dwiema, choć do życia wystarczy jedna działająca nerka.

16 wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Budowa nerki i jej funkcje

Narządy te mają kształt przypominający fasolę lub orzechy nerkowca, który od nich wywodzi swoją nazwę. Znajdują się po obu stronach kręgosłupa tuż poniżej żeber. Nerki odgrywają kluczową rolę w detoksykacji organizmu - usuwają z moczem szkodliwe produkty przemiany materii.

Mocz odprowadzany jest z nerek moczowodami do pęcherza, a następnie wydalany jest przez cewkę moczową. Nerki i moczowody stanowią górne drogi moczowe, podczas gdy pęcherz i cewka moczowa to dolne drogi moczowe.

Oczyszczanie krwi przez nerki możliwe jest dzięki nefronom, czyli minifiltrom widocznym tylko pod mikroskopem. W jednej nerce znajduje się ok. 1 miliona nefronów. Gdy w wyniku choroby ulegają one uszkodzeniu, tracą zdolność do filtrowania, co stanowi poważne zagrożenie dla organizmu.
Nerki wykonują olbrzymią pracę. Co godzinę cała krew przepływa przez nerki mniej więcej 12 razy, czyli każdego dnia przepływa przez te organy ok. 1500 litrów krwi.

Musimy o nie dbać nie tylko dlatego, że usuwają z organizmu toksyny, ale także dlatego, że utrzymują w organizmie właściwą równowagę soli oraz kwasów, produkują hormony i enzymy, dzięki czemu:

  • erytropoetyna stymuluje wytwarzanie czerwonych krwinek,
  • renina podwyższa ciśnienie krwi, kiedy jest zbyt niskie,
  • aktywna witamina D kontroluje wchłanianie wapnia przez kości,
  • kontrolowane jest ciśnienie tętnicze,
  • utrzymywana jest odpowiednia objętość wody oraz koncentracja pierwiastków i związków chemicznych w osoczu,
  • utrzymywany jest odpowiedni skład krwi i jej pH,
  • zachowywana jest równowaga minerałów w organizmie.

Niewydolność nerek może zagrażać życiu i czasem jest leczona za pomocą dializ.

Jak dbać o nerki?

Profilaktyka chorób, uszkodzeń i niewydolności nerek to przede wszystkim:
1. zdrowa dieta:

  • bez produktów wysokoprzetworzonych, o dużej zawartości cukru;
  • bogata w składniki odżywcze, elektrolity i antyoksydanty;
  • z dużą ilością płynów - co najmniej 10 szklanek dziennie;
  • szczególnie korzystnie na nerki wpływają żurawiny, jagody, seler, łopian, zielone warzywa liściaste, świeżo wyciskane soki z warzyw, buraki, wiśnie i czereśnie, wodorosty, szpinak, awokado, banany i owoce cytrusowe;
  • zalecane jest zmniejszenie spożycia fosforu, czyli takich produktów jak: przetwory z puszki, wędzone, peklowane, wędliny, kiełbasy, podroby, nabiał, warzywa strączkowe i orzechy (zwłaszcza orzeszki ziemne);
  • spożywanie co najmniej jednego ząbka czosnku dziennie może chronić przed infekcjami;
  • magnez może pomagać w leczeniu chorób nerek;
  • cynk wspiera cały układ odpornościowy;

2. ograniczenie stosowania leków dostępnych bez recepty (paracetamolu, ibuprofenu, itp.), a także alkoholu i wyrobów tytoniowych;

3. zapobieganiu chorobom nerek mogą także pomóc suplementy zawierające:

  • magnez – zapobiega tworzeniu się kamieni nerkowych,
  • witaminy B6 i E – mogą zmniejszać poziom szczawianu wapnia,
  • wyciąg z żurawiny – może obniżać poziom wapnia w drogach moczowych,
  • aloes – pomaga zmniejszać ilość kryształów w moczu,
  • olejek eteryczny z cytryny (doustnie) i olejek eteryczny z kocanki (zewnętrznie) – wspiera proces detoksyfikacji przeprowadzany przez nerki i wątrobę, może obniżać ryzyko powstawania kamieni.

Uwaga: jeśli cierpią Państwo na chorobę przewlekłą, stosowanie suplementów i herbatek ziołowych należy najpierw skonsultować z lekarzem.

Choroby nerek

Infekcje układu moczowego mogą być powodowane przez różne patogeny i mogą być różnie umiejscowione – w pęcherzu, drogach moczowych lub nerkach. Zapaść na nie może każdy, ale częściej dotyka to niektórych kobiet. Naukowcy odkryli, że kobiety cierpiące na nawracające zapalenia układu wydalniczego mają we krwi pewne markery, których nie mają kobiety bez skłonności do takich chorób. Profilaktyka zapaleń dróg moczowych u kobiet obejmuje nieprzetrzymywanie moczu zbyt długo (zapobiega namnażaniu się bakterii) i opróżnianie pęcherza po stosunku (zapobiega przenoszeniu się bakterii do dróg moczowych).

Objawy infekcji układu moczowego to przeważnie gorączka i ból – dołu pleców w przypadku zapalenia nerek lub podbrzusza w przypadku infekcji pęcherza. Towarzyszyć mu mogą częste, bolesne opróżnianie pęcherza, dreszcze i mdłości. W diagnostyce pomaga badanie moczu, ewentualnie jego posiew. Medycyna konwencjonalna leczy takie infekcje przede wszystkim antybiotykami. Alternatywne metody leczenia obejmują m.in. stosowanie żurawiny, czosnku, preparatu z chrzanu i nasturcji, octu ryżowego i szałwii, probiotyków z bakteriami Lactobacillus, przyjmowanie dużej ilości płynów, zwiększenie spożycia witaminy C.

Ważne jest, aby nie zwlekać z podjęciem leczenia, zwłaszcza w przypadku zapalenia nerki – zaniedbanie terapii może prowadzić do trwałego uszkodzenia organu. Jeśli podejrzewamy taką infekcję, zgłośmy się bezzwłocznie do lekarza i zasięgnijmy konsultacji specjalisty medycyny alternatywnej.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny