Osteoporoza - pierwiastki niezbędne dla kości

Osteoporoza to choroba kości, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia ich struktury - stają się porowate i podatne na złamania. 

15 wrzesień 2019
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Osteoporoza - objawy

Zdecydowaną większość chorych stanowią kobiety, jednak problem dotyczy obu płci. Osteoporoza jest nazywana złodziejką, ponieważ "po cichu kradnie kości", a nierzadko mijają lata, nim pacjent zgłosi się do lekarza. Wiadomo jednak, że problem dotyczy przede wszystkim kobiet w okresie przekwitania, dlatego jeśli masz powyżej 50 lat, a częste urazy prowadzą u Ciebie do uszkodzeń lub złamań kości, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego oraz Europejskiej Fundacji Osteoporozy i Chorób Mięśniowo–Szkieletowych osteoporoza dotyczy ok. 2 mln Polek i Polaków.

Osteoporoza może być śmiertelna: wskutek upadków i złamań umiera co roku co 5. kobieta i co 4. mężczyzna z problemami kostnymi. Do najczęstszych urazów należy złamanie bliższego końca kości udowej, która jest najtwardszą kością człowieka – to pokazuje, jak wyniszczającą chorobą jest osteoporoza.

Osteoporoza - badania i dieta

Aby sprawdzić, czy masz problemy z kośćmi, poddaj się badaniu ich gęstości. Badanie densytometryczne wykaże, czy konieczna jest interwencja w styl życia. Ryzyko osteoporozy zmniejsza zdrowa dieta bogata w warzywa, owoce i ryby, natomiast uboga w cukry rafinowane.

Czerwone mięso nie powinno pojawiać się zbyt często na Twoim stole. Co ciekawe, aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na gęstość kości. Już umiarkowany wysiłek, np. marsz, poprawi stan Twojego organizmu. 

Osteoporoza - leczenie

  • Podstawowym budulcem kości jest wapń, ale sama suplementacja nie wystarczy. Mimo że codziennie dostarczasz go sobie z pokarmem w postaci węglanu wapnia, ta forma nie jest dobrze przyswajalna przez organizm. Zapytaj w aptece o cytrynian wapnia. To jednak nie gwarantuje, że odpowiednia podaż przełoży się na przyswajalność.

  • Prawidłową absorpcję tego pierwiastka umożliwia witamina D, która zwiększa jego wchłanialność w jelitach. Co prawda Twój organizm wytwarza ją pod wpływem ekspozycji na promieniowanie słoneczne, jednak w związku z wysoką częstością dni pochmurnych oraz faktem, że zwykle nosimy ubrania z długimi rękawami, suplementacja często jest niezbędna.

  • Poziom witaminy D z kolei kontroluje magnez. Niski poziom tego pierwiastka zaobserwowano u osób z niskim poziomem witaminy D. Najlepiej przyswajalna postać magnezu to cytrynian.

  • Warto też zwrócić uwagę na miedź - pomaga ona w transporcie wapnia do kości i zapobiega jego odkładaniu w innych rejonach organizmu. Na szczęście suplementacja tego metalu zwykle nie jest konieczna – źródłem miedzi jest chociażby kakao czy pieczywo pełnoziarniste.

  • Kolejnym ważnym suplementem są nasycone kwasy tłuszczowe omega–3. Udowodniono, że mogą one wpływać na gęstość kości u starszych kobiet. Podejrzewa się, że również u mężczyzn kwasy omega–3 poprawiają stan układu kostnego. Łagodzą one także stany zapalne, których obecność niektórzy specjaliści łączą właśnie z osteoporozą.

  • Kolejnym ważnym elementem jest witamina C. Uczestniczy ona w wytwarzaniu kolagenu, ważnego białka, które można znaleźć w kościach i stawach. Kolagen zwiększa elastyczność tkanki. Mimo że jesteśmy w stanie przyswajać dość duże dawki witaminy C bez niekorzystnych konsekwencji dla organizmu, u niektórych osób pojawia się biegunka. W takiej sytuacji zdecydowanie należy ograniczyć podaż witaminy C.

  • Ważnym suplementem jest również stront. Ten pierwiastek z grupy berylowców wykryto w kościach i w zębach. Można nabyć go w postaci chlorku lub cytrynianu strontu. Nie powinniśmy jednak przyjmować go razem z wapniem, a w odstępie kilku godzin: wapń zaburza absorpcję strontu.

Zanim jednak rozpoczniesz suplementację, porozmawiaj z terapeutą. To on zleci odpowiednie badania, które potwierdzą lub zaprzeczą problemom z kośćmi.

Wczytaj więcej
Nasze magazyny