Bakterie na telefonach komórkowych

Niedawno przeprowadzone badania dowodzą, że jedno z najgroźniejszych źródeł zakażenia patogennymi bakteriami nosimy cały czas przy sobie. To telefon komórkowy.

29 listopad 2018
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Doktor Susan Whittier, pracująca na wydziale Patologii Klinicznej i Biologii Komórkowej Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, pobrała próbki z 19 telefonów komórkowych i poddała je inkubacji w temperaturze 37 st. C, zbliżonej do ciepłoty ludzkiego ciała. Następnie określiła, z jakimi gatunkami bakterii mamy do czynienia jako użytkownicy tych urządzeń1.

Zatrważające wyniki

Okazało się, że zdecydowana większość osób nie dba o czystość swojego telefonu - tylko z jednej próbki nie udało się wyhodować żadnych bakterii. Jakie drobnoustroje były obecne na pozostałych urządzeniach? Zidentyfikowano gronkowca złocistego, wywołującego zakażenia skóry oraz choroby układowe z sepsą włącznie, oraz bakterię MRSA, czyli szczep gronkowca złocistego odporny na metycylinę i wiele innych antybiotyków, a także bakterie kałowe powodujące m.in. zakażenia układu pokarmowego i biegunki (75% badanych deklarowało, że korzysta regularnie z telefonu w toalecie).

Wykryto także chorobotwórcze bakterie E. coli oraz Klebsiella pneumoniae, patogeny o wysokiej zjadliwości wywołujące u dorosłych ciężkie zapalenie płuc, a u małych dzieci zapalenie opon mózgowych. Zagrożeni są także bliscy właściciela telefonu - bakterie znajdujące się na urządzeniu są obecne na jego dłoniach. Co gorsza, rodzice pozwalają bawić się swoim telefonem nawet bardzo małym dzieciom, które w pierwszym odruchu wkładają go do ust1.

Proste rozwiązanie

Liczne badania prowadzane na całym świecie potwierdzają wyniki uzyskane przez dr Susan Whittier. Co możemy zatem zrobić, by uniknąć zagrożenia? Wystarczy raz dziennie przemyć obudowę i ekran telefonu komórkowego roztworem wody i alkoholu przygotowanym w stosunku 1:1. Można też skorzystać z dostępnych na rynku gotowych preparatów do czyszczenia urządzeń elektronicznych i monitorów2.

Bibliografia

  1. https://www.businessinsider.com/phone-test-bacteria-germs-diseases-bathroom-columbia-results-dirty2016-11?IR=T
  2. http://time.com/4908654/cell-phone-bacteria/
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 6/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny