Feng shui przeciw chorobie Alzheimera?

Według medycyny Wschodu swobodny przepływ energii qi w ciele zapewnia nam zdrowie. Mistrzowie feng shui dodają, że równie ważny jest jej niezakłócony ruch wokół nas - przynosi psychiczne odprężenie.

24 sierpień 2018
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Feng shui jest starożytną sztuką aranżacji przestrzeni w taki sposób, by pozostawała ona w równowadze z naturą i umożliwiała swobodny przepływ qi. W innym przypadku qi zamienia się bowiem w negatywną sha. Do analizy otaczającej nas przestrzeni feng shui wykorzystuje tzw. mapę bagua. Jest ona swego rodzaju uproszczonym schematem świata, który nakładany na plan naszego domu pozwala ustalić, jaka energia dominuje w poszczególnych pomieszczeniach.

Na podstawie profesjonalnej analizy przepływu qi w naszym mieszkaniu, domu czy biurze możemy dokonać zmian w aranżacji wnętrz, zrobić przemeblowanie i usunąć elementy przyciągające sha, co poprawi przepływ korzystnej energii. Wpuszczenie światła do pomieszczeń wypłoszy z nich sha, a ozdobienie ścian lustrami, obrazami i zdjęciami bliskich wzmocni qi. Jej krążenie pobudzi również obecna w naszym otoczeniu woda (oczka wodne w ogrodzie, wodospady, akwaria), podobnie jak udekorowanie domu żywymi kwiatami - gdy zwiędną, usuwamy je niezwłocznie, by nie przyciągnęły sha1.

Feng shui - wierzenia czy nauka?

Filozofia feng shui narodziła się ponad 4 tys. lat temu, więc często jest traktowana z przymrużeniem oka. A jednak inspiruje badaczy z całego świata do dociekań naukowych. Dr John Ziesel, prezes fundacji "I'm still here", działającej w Stanach Zjednoczonych i zajmującej się opieką nad osobami dotkniętymi chorobą Alzheimera, prowadzi badania nad wpływem otoczenia na pracę mózgu, a także nad funkcjonowaniem pacjentów w konkretnie zaaranżowanej przestrzeni2.

Z kolei dr Ong Hean-Tatt, najsłynniejszy badacz chińskiej kultury i tradycji, uważa, że wiele niewyjaśnionych zjawisk można zgłębić dzięki feng shui (np. nawiedzone domy są skutkiem ich wyjątkowo niekorzystnej lokalizacji)3. Badacze z Szanghaju próbują wyjaśniać zjawiska opisane przez chińską filozofię i medycynę w oparciu o królową nauk - matematykę. Okazuje się, że istnieje związek między zasadami chińskiej filozofii a matematyką i geometrią4.

Dobre samopoczucie dzięki zmianom w swoim otoczeniu? Chyba warto zawierzyć filozofii, której związki z nauką stają się coraz bardziej oczywiste.

Bibliografia

  1. http://www.instytutnoble.pl/feng-shui/
  2. http://thebeautifulbrain.com/2010/03/brainwave-post-zeisel-review/
  3. http://www.guiculture.com/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606038/
ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 4/2018
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny