Choroby płuc - leczenie domowe

Mój tata choruje na POChP, a u syna niedawno zdiagnozowano astmę. Ja sama kilkakrotnie przechodziłam zapalenie płuc. Widać więc, że nasza rodzina ma wiele problemów z układem oddechowym. Chciałabym dowiedzieć się, co sama mogę zrobić dla siebie i rodziny, aby chronić nasze płuca.

04 listopad 2020
Artykuł na: 6-9 minut
Zdrowe zakupy

Oto mniej znane naturalne terapie stosowane w leczeniu chorób płuc i oskrzeli oraz sprawdzone metody na utrzymanie ich zdrowia.

Eukaliptus na zapalenie oskrzeli

Gdy przeziębienie rozwija się w postaci drażniącego, utrzymującego się kaszlu, możliwe, że doszło do zapalenia oskrzeli. Rozumiemy przez to infekcję dróg oddechowych obejmującą drzewo oskrzelowe płuc. Eukaliptus stanowi prosty i skuteczny środek na takie zakażenie, zawiera bowiem składnik o nazwie cyneol (eukaliptol) o właściwościach mukolitycznych (rozrzedzających wydzielinę), bronchodilatacyjnych (rozszerzających oskrzela) oraz przeciwzapalnych. W toku pewnego badania okazało się, że pacjenci przyjmujący kapsułki z cyneolem już po 4 dniach odczuli znaczną poprawę (w porównaniu do pacjentów biorących placebo)1.

Eukaliptus

O mocy cyneolu można przekonać się samodzielnie podczas inhalacji parowej, dodając kilka kropel olejku eukaliptusowego do miski z gorącą wodą. Wystarczy okryć głowę i ramiona dużym ręcznikiem i wdychać opary przez 5-10 min. Doskonałą alternatywą w przypadku utrzymującego się kaszlu jest też tymianek, obecny w wielu syropach i tabletkach do ssania dostępnych w aptekach bez recepty.

Magnez pomaga na astmę

Przyjmowanie suplementów magnezu może pomóc w przypadku astmy dającej łagodne lub umiarkowane objawy. W pewnym wysokojakościowym badaniu na 55 mężczyznach i kobietach okazało się, że u osób zażywających magnez nastąpiła znaczna poprawa pod względem czynności płuc i ogólnej jakości życia (w porównaniu do pacjentów przyjmujących placebo)8.

Sugerowana dawka: 170 mg cytrynianu magnezu 2 razy dziennie.

Magnez

Ćwiczenia na POChP

Lekka aktywność fizyczna może przynosić korzyści u pacjentów cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). Termin ten obejmuje wiele symptomów, które powodują obkurczenie dróg oddechowych i stopniowo coraz bardziej utrudniają oddychanie. Pewne niewielkie badanie pilotażowe wykazało, że trwający 2 miesiące program treningowy przewidujący ćwiczenia w basenie z wodą termalną znacząco złagodził objawy nękające pacjentów6. Joga i tai chi również wpływają korzystnie na stan pacjentów cierpiących na POChP, a nawet mogą spowalniać rozwój choroby7.

Podbiał - naturalny sposób na rozedmę

To postępująca choroba, która charakteryzuje się rozwojem drobnych pęcherzyków powietrza w płucach, co skutkuje dusznością i kaszlem. Do sporządzenia naparu przeciwko tym objawom używa się zarówno kwiatów, jak i liści zioła o łacińskiej nazwie Tussilago farfara (podbiał pospolity), pochodzącej od słów tussis, -is (kaszel) i ago, -ere (czynić, działać), co sugeruje, jakie są właściwości rośliny. Leczniczy napar wykorzystuje się w terapii chronicznej rozedmy oraz pylicy płuc (przewlekłej choroby występującej często u górników, którzy przez lata wdychają pył kwarcowy zawierający dwutlenek krzemu).

Napar sporządza się z 1-2 łyżeczek surowca (liści lub kwiatów podbiału), które należy wsypać do wrzątku i zaparzać przez kilka minut. Powinno się go pić kilka razy dziennie3, bez dodatku miodu, który mógłby zredukować działanie lecznicze. Warto przy tym sporządzić napar przed pójściem do łóżka i przelać do termosu, aby można było napić się go od razu po przebudzeniu (w przypadku rozedmy kaszel nierzadko najbardziej dokucza z rana).

Dmuchanie w butelkę na astmę

Odkryłem ten prosty sposób podczas badań, które prowadziłem, przygotowując się do doktoratu. Poleciłem 212 pacjentom z astmą wysiłkową, by przez 4 miesiące co 4 godziny dmuchali w butelkę o pojemności 660 ml. Pod koniec badania u wszystkich uczestników nastąpiła trwała poprawa natężonej objętości wydechowej (FEV), która doskonale określa czynność płuc. Wszyscy pacjenci rzadziej musieli też korzystać z inhalatorów, zaś u ok. 65-70% poprawa była nadal widoczna po 6 miesiącach od upływu badania, kiedy nie dmuchali już w butelki.

Sól na rozstrzenie oskrzeli

Rozstrzenie z nietorbielowatym włóknieniem oskrzeli to przewlekła choroba, w przebiegu której kanaliki oskrzelowe nadmiernie się rozszerzają, co przynosi duszności i utrzymujący się mokry kaszel. Istnieje kilka skutecznych rodzajów terapii, a jedna z nich opiera się na zastosowaniu całkowicie naturalnego składnika, jakim jest sól.

Haloterapia (z greckiego halos - sól) polega na siedzeniu w grocie solnej, czyli pomieszczeniu obłożonym kryształkami soli, w którym cyrkuluje zasolone powietrze. Projektuje się je na wzór naturalnych grot rozsianych po Europie (np. Wieliczki), słynących z leczenia chorób oddechowych. Według pewnego badania korzystanie z grot solnych korzystnie wpływa na stan pacjentów cierpiących na różnorodne schorzenia układu oddechowego, w tym rozstrzenie oskrzeli2. Centra haloterapii i lecznicze groty solne znajdują się na całym świecie, dlatego warto rozejrzeć się w najbliższej okolicy.

Grota solna

Lebiodka na infekcje dróg oddechowych

Bakteryjne i grzybicze zakażenia płuc można łagodzić za pomocą olejku z rośliny o nazwie Origanum syriacum, czyli lebiodki syryjskiej (oregano). Składnikami czynnymi olejku są tymol oraz karwakrol, związki chemiczne o naukowo udowodnionym działaniu przeciwmikrobowym i przeciwgrzybiczym4. Gdy olejek z lebiodki przebadano pod kątem zwalczania 25 różnych szczepów bakterii, okazało się, że wykazuje również właściwości przeciwbakteryjne5.

Olejek z lebiodki jest łatwo dostępy, jednak przed jego zastosowaniem warto skonsultować się z wykwalifikowanym naturopatą lub zielarzem, który zaleci indywidualną dawkę. Trzeba mieć też na uwadze, że u niektórych pacjentów olejek może wywołać reakcję alergiczną.

Owoce i warzywa dla zdrowia płuc

Warto jeść je regularnie, by zachować ogólne zdrowie organizmu, w tym prawidłową kondycję płuc. Eksperci z University of Washington w Seattle odkryli, że regularne spożywanie owoców i warzyw obniża ryzyko rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i innych schorzeń oddechowych. Poprawia też sprawność płuc u pacjentów, u których już rozwinęło się POChP1.

Jedzenie dużych ilości owoców i warzyw chroni też przed rozwojem raka płuc2, jest to więc kolejne działanie (po rzuceniu palenia), które warto podjąć, aby przedłużyć sobie życie.

Ważne jednak, by owoce i warzywa pochodziły z uprawy organicznej. Ekologiczne rośliny zawierają bowiem znacznie więcej przeciwrakowych antyoksydantów i prozdrowotnych polifenoli niż ich odpowiedniki ze zwykłej uprawy2.

Harald Gaier to jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie medycyny alternatywnej w Wielkiej Brytanii. Jest zarejestrowanym naturopatą, osteopatą, akupunkturystą, homeopatą i zielarzem. Pracuje w The Allergy and Nutrition Clinic w Londynie. Prowadzi również stronę internetową.

Bibliografia

  1. Cough, 2013; 9: 25
  2. J Aerosol Med, 1995; 8: 221–32
  3. British Herbal Medical Association. British Herbal Pharmacopoeia. Bristol, UK: BHMA, 1983
  4. Biol Pharm Bull, 2003; 26: 1725–9; J Appl Microbiol, 2007; 103: 1021–30
  5. J Appl Microbiol, 2000; 88: 308–16
  6. Am J Phys Med Rehabil, 1997; 76: 204–7
  7. Complement Ther Med, 2011; 19: 3–11; J Altern Complement Med, 2009; 15: 225–34
  8. J Asthma, 2010; 47: 83–92
Wczytaj więcej
Nasze magazyny