D jak dosza

W ajurwedzie istnieją trzy typy konstytucyjne ciała (prakriti), oparte na trzech doszach. Są to vata, pitta i kapha. U każdego człowieka te trzy energie, czy też siły, występują w różnych proporcjach, których utrzymanie jest kluczowe dla zdrowia - zaczyna ono szwankować właśnie wtedy, gdy równowaga między doszami zostaje zakłócona.

09 styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Może do tego dojść wskutek nieodpowiedniego stylu życia (nieracjonalna dieta, brak aktywności fizycznej) czy przeżywanych emocji, ale bywa to też następstwem niezależnych od nas czynników związanych z klimatem, porą roku, a nawet fazą księżyca. Gdy występuje stan nierównowagi dosz (vikriti), stajemy się osłabieni, a organizm zaczynają nękać choroby.

"W naszym ciele, w każdej jego komórce, przejawiają się wszystkie trzy dosze, a każda z nich spełnia określone funkcje" - twierdzą znawcy ajurwedy1. W zależności od dominującej doszy wyróżniamy trzy typy konstrukcyjne ciała, których nazwy pochodzą od odpowiadających im dosz.

WATA - ta energia odpowiada nie tylko za to, co w ajurwedzie nazywa się ruchem biologicznym (oddech, przesyłanie impulsów nerwowych, krążenie krwi, przemieszczanie się w organizmie pokarmu), lecz również za przepływ myśli2. Jej siedzibą są płuca.

Osoby, u których dominuje wata, mają delikatną budowę ciała, wąskie ramiona i biodra, są szczupłe. Typ wata cechuje bystry umysł, radosne usposobienie, impulsywność i gadatliwość. Z drugiej strony wata wiąże się ze skłonnością do zmiennych nastrojów, depresji, nerwic żołądka i zaburzeń jelitowych (zaparcia), skurczów i napięć mięśni, nadciśnienia i artretyzmu, a także do występowania trudności ze snem.

Bibliografia

  1. http://www.ajurweda.pl/typy-konstytucyjne-dosze,pi16/
  2. http://www.ajurweda.pl/typy-konstytucyjne-dosze,pi16/

Wata jest doszą dominującą i to ona najczęściej jako pierwsza ulega rozregulowaniu, co wywołuje choroby. Dlatego zaleca się prowadzenie zdrowego trybu życia, zażywanie ruchu i - przede wszystkim - stosowanie diety wykluczającej produkty spożywcze w wysokim stopniu przetworzone.

PITTA - to energia, która kontroluje metabolizm (zachodzące w komórkach przemiany pożywienia, powietrza i wody), jej siedzibą jest jelito cienkie. Osoby typu pitta cechuje średnia budowa ciała i średnia wytrzymałość, a także charakterystyczny kwaśny zapach płynów ustrojowych. Ich skóra często jest pokryta piegami i znamionami, z trudem się opalają.

Przedstawiciele typu pitta z reguły mają proste i delikatne włosy blond lub w kolorze jasnobrązowym albo rudym. Pitta wykazuje skłonność do luksusu, ceni sobie jednak racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Często targają nią zmienne nastroje, bywa impulsywna, łatwo się irytuje, ale jest przedsiębiorcza. Nigdy nie cierpi ani na bezsenność, ani na brak apetytu.

Zaburzenie energii pitta w organizmie często prowadzi do choroby wrzodowej, a także chorób układu sercowo-naczyniowego. Dlatego konieczne jest dążenie do wewnętrznego wyciszenia, co wiąże się ze zmianą trybu życia. Osoby typu pitta powinny unikać żywności o wysokim stopniu przetworzenia, a także alkoholu i papierosów.

KAPHA - ta energia odpowiada za mięśnie, kości i ścięgna, co w ajurwedzie określa się mianem konstrukcji. Jej siedzibą jest jelito grube. Osoby typu kapha cechuje solidna budowa ciała i duża siła fizyczna. Bije z nich spokój, są powolne, ale rzetelne, cieszą się dobrym zdrowiem.

Kapha niespiesznie przyswaja informacje, za to zapamiętuje je na długo. Cechuje ją pogodne usposobienie, ale też zaborczość i skłonność do samozadowolenia. Jest oszczędna, co dotyczy zarówno pieniędzy, jak i wypowiadanych słów czy wydatkowanej energii. Nie załamuje się, często stanowi ostoję dla innych, nie miewa kłopotów ze snem.

Osoby typu kapha wykazują silną tendencję do tycia i często rzeczywiście są otyłe. Mają też skłonność do chronicznej ospałości porannej, zapadają na cukrzycę, choroby płuc i oskrzeli, cierpią na bóle stawów, astmę i niedrożność zatok. Przejawem braku równowagi kapha są zaparcia i nadmierne występowanie śluzu. Główne zalecenie to unikanie monotonii, także w pracy, zimnych posiłków i przejadania się. Do codziennej rutyny należy włączyć ćwiczenia fizyczne.

ARTYKUŁ UKAZAŁ SIĘ W
Holistic Health 1/2017
Holistic Health
Kup teraz
Wczytaj więcej
Nasze magazyny