Ćwiczenia chronią przed 13 odmianami nowotworów

Wiadomo, że aktywność fizyczna to dobry sposób na obniżenie ryzyka rozwoju choroby serca - naukowcy odkryli teraz, że chroni również przed trzynastoma odmianami nowotworów.

30 sierpień 2016
Artykuł na: 2-3 minuty
Zdrowe zakupy

Naukowcy z US National Cancer Institute wzięli pod lupę następujące odmiany nowotworów:

- gruczolak przełyku

- nowotwory wątroby

- rak płuc

- nowotwory złośliwe nerki

- nowotwór wpustu żołądka

- rak endometrium

- białaczka szpikowa

Fot. FreeImages.com/Trish Parisy

- szpiczak mnogi

- rak okrężnicy

- nowotwory głowy i szyi

- rak odbytu

- rak pęcherza moczowego

- rak sutka (rak piersi)

Studia trwały rok i monitorowały wpływ podejmowanej aktywności fizycznej na 13 odmian nowotworów z uwzględnieniem typu sylwetki oraz ewentualnego nikotynizmu u ochotników.

Osoby, które obniżają swój indeks BMI, ograniczają prawdopodobieństwo rozwoju jedynie 3 z 13 wymienionych nowotworów i to o niewielki procent. Natomiast osoby ćwiczące w wolnym czasie w sposób umiarkowany lub intensywny są o wiele mniej narażone na rozwój tych nowotworów niż osoby preferujące siedzący tryb życia.

Podczas określania i oceniania poziomu ćwiczeń na grupie 1,4 miliona ochotników i ochotniczek badacze odkryli, że ćwiczenia fizyczne najbardziej chronią przed gruczolakiem przełyku, zmniejszając prawdopodobieństwo zachorowania na niego o 42 procent, następnie przed nowotworem wątroby (27%), płuc (26%) i nerki (23%).

Nie było znaczących różnic pomiędzy grupą z nadwagą a grupą z wagą w normie. Palenie papierosów nie miało wpływu na prawdopodobieństwo zachorowania na dany typ nowotworu poza rakiem płuc.

Uważa się, że co drugi mieszkaniec Stanów Zjednoczonych i co trzeci człowiek na świecie prowadzi siedzący tryb życia oraz nie podejmuje żadnej aktywności fizycznej.

Źródło: JAMA intern med, 2016; 176: 816-25

Wczytaj więcej
Nasze magazyny