Dlaczego łysiejemy? Przyczyny wypadania włosów

Nadmierne wypadanie włosów pojawia się w efekcie wielu różnych zaburzeń, ale zazwyczaj można je zatrzymać.

11 sierpień 2016
Artykuł na: 4-5 minut
Zdrowe zakupy

Nie musisz rwać włosów z głowy, by każdego dnia tracić część z nich - to naturalny proces, wynikający z cyklu życia włosa. Dzieli się on na 3 fazy: wzrostu (anagen), przejściową (katagen) i spoczynku (telogen). Kiedy włos znajdzie się na etapie telogenu, stopniowo obluzowuje się i w efekcie wypada. Z tego powodu każdego dnia tracimy ok. 50-100 włosów, a na ich miejsce wyrastają kolejne, będące w fazie wzrostu. Jeśli jednak wypada nam więcej niż 100 włosów dziennie, mówimy już o znaczącej ich utracie¹.

Zgubny testosteron

Przyczyny łysienia, czyli nadmiernego wypadania włosów, są bardzo złożone. Okazuje się np., że u mieszkańców półkuli północnej najwięcej włosów wchodzi w fazę telogenu latem i jesienią, czyli ich utrata w tym czasie nie jest niczym dziwnym².

Najczęściej jednak tracimy włosy w wyniku łysienia androgenowego. U mężczyzn zaczyna się ono od utraty włosów na skroniach. Następnie przerzedzają się na czubku głowy, stają się coraz słabsze i cieńsze, a z czasem pozostają jedynie po bokach i z tyłu głowy. Z kolei u kobiet łysienie tego typu objawia się wypadaniem i przerzedzeniem włosów z przodu głowy. Łatwo zauważyć powiększające się zakola i prześwity, którym towarzyszą niekiedy świąd, łupież lub łojotok.

Nawet w 80% przypadków wystąpienie łysienia androgenowego jest po prostu dziedziczne: jeśli cierpiała na nie matka, pojawia się ono u 54% dzieci płci męskiej i 23% płci żeńskiej³.

 

FreeImages.com/onixxino

Istotna jest również prawidłowa gospodarka hormonalna. Za wzrost i wymianę włosów odpowiadają androgeny, czyli tzw. męskie hormony płciowe. Jeśli mamy genetyczne predyspozycje do łysienia, nasze włosy są szczególnie podatne na ich działanie. Kluczowa jest tu aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który przekształca testosteron w dużo bardziej aktywny DHT. Dochodzi wówczas do miniaturyzacji mieszka włosowego, wypadania włosów i słabego wzrostu nowych. Im więcej testosteronu, tym więcej 5-alfa-reduktazy, a w efekcie - szkodliwego dla włosów DHT.

Łysienie jako efekt uboczny

Inną przyczyną utraty włosów jest łysienie telogenowe, polegające na zwiększeniu liczby włosów znajdujących się w ostatniej fazie wzrostu. Charakteryzuje się ono równomiernym przerzedzeniem i wypadaniem włosów na całej głowie.

W przeciwieństwie do łysienia androgenowego, telogenowe zazwyczaj ma konkretną przyczynę. Może być efektem przebytej ciąży, antykoncepcji, menopauzy, operacji, utraty masy ciała, diety prowadzącej do niedoborów substancji odżywczych, wysokiej gorączki lub przyjmowania leków (np. kortykosteroidów). Utrata włosów w mechanizmie telogenowym towarzyszy także niektórym chorobom, np. niedoczynności lub nadczynności tarczycy4. Wzmożona utrata włosów pojawia się nawet kilka miesięcy po takim zdarzeniu, ale - co najważniejsze - jest ona odwracalna, ponieważ mieszki włosowe pozostają nieuszkodzone.

Naturalne wzmocnienie dla włosów

Ponieważ bardzo często do nadmiernego wypadania włosów prowadzą niedobory, kluczową rolę odgrywają dieta bogata w dostarczające witamin owoce i warzywa oraz suplementacja. Włosy, ale też skórę i paznokcie, wzmacniają preparaty na bazie naturalnych wyciągów ziołowych i roślinnych, takich jak skrzyp polny, proso, pokrzywa i ekstrakty drożdżowe. Niezbędne jest również uzupełnianie minerałów - niedobory cynku, miedzi, żelaza i selenu prowadzą bowiem do łysienia telogenowego.

Trudniejsza jest walka z łysieniem androgenowym, w wyniku którego dochodzi do osłabienia mieszków włosowych. Jak jednak pokazują badania, można je zmniejszyć poprzez hamowanie aktywności 5-alfa-reduktazy. Okazuje się, że skuteczne są tutaj niektóre kwasy tłuszczowe (zwłaszcza alfa linolenowy - ALA i gamma linolenowy - GLA) oraz beta-sitosterol, czyli związek z grupy steroidów roślinnych, obecny szczególnie w oleju z pestek dyni, ziarnach sezamu i pestkach słonecznika5.

Bibliografia

  1. Franbourg A, Leroy F. The Science of Hair Care. Taylor Francis Group. LLC 2005
  2. Br J Dermatol, 1996, 134 (1): 47-54
  3. J Am Acad Dermatol, 1988; 18: 1073-1077
  4. Dermatol Clin, 2002, 46: 645
  5. Proc West Pharmacol Soc, 2003, 46: 153-5
Wczytaj więcej
Nasze magazyny